Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

AKLIMIZA Konan İpotek ( KONUK Yazar; Göksel ÇAKIR Yazdı)

Seçme Yazarlar

19 Ocak 2019, 02:37

Seçme Yazarlar

AKLIMIZA Konan İpotek ( KONUK Yazar; Göksel ÇAKIR Yazdı)

Pha'nın NOTU: KAYNAK: 59haber.com  yazarı Göksel ÇAKIR'ın bu yazısını beğendik. Bu Beğenmeyi diğer kimselerde bilsin istedik.  YAZAR bu yazısında; İnsanlar Nasıl tuzaklanıyor?, Cemaat SARMALI Nasıl oluyor?, DİN kurallarını içinden çıkılmaz, KISIR Döngü haline gelmesini kimler arzu ediyor!, bu günü daha iyi anlamanın, diğer insanlara EMPATİ (Hoşgörü) ile yaklaşmanın-bakmanın formülünü vermiş KONUK Yazar, dikkatli ve serinkanlı düşünmek için, FİKİR Cimnastiği yapmak için okunmasını öneriyoruz, Saygılar,
AKLIMIZA Konan İpotek!
2010 senesiydi. Milli ve Manevi değerleri önceleyen bir gençlik kuruluşunda vazifeliydik. Pek çok alanda eğitim seminerleri yapılıyordu. Seminer konularımız arasında; Türk Tarihi, Şuur dersleri, Kur´an Meali, Siyer Okumaları ve Fikir Dersleri vardı.

O dönemlerde tefsir konusu dikkatimi çekiyordu. Tefsir adına ne bulursam okuyordum. Bu alanda da bir seminer programı koyabilirsek oldukça faydalı bir iş yapacağımız kanaati taşıyordum.
Uzun yıllar önceydi, bir gün dernekte gençlerle oturmakta iken kapı çaldı, açtık.

Yirmili yaşlarda genç bir çocuk ilk defa derneğimizi ziyarete gelmiş. Yeni çıkmaya başlayan sakalı, sarığı ve cübbesiyle bir tarikatın bağlısı olduğu hemen farkediliyordu.

Sohbet edip tanıştık çay ikram ettik.Yoldan gelip geçerken derneğimizi sürekli gördüğünde içinde bir merak uyanmış ve gelip faaliyetlerimiz hakkında bilgi almak istemiş. Temiz düşünceli, iyi niyetli ve gayet efendi birine benziyordu. Laf lafı açtı ve aramızda o gün mealen şöyle bir konuşma geçti:

İlk sorusu -Ne gibi seminerleriniz var, tefsir dersi yapıyor musunuz? Şeklinde oldu. Buna cevabım:
 
-Ne güzel, tefsir mi okuyorsun, evet,  tefsir dersi yapmıyoruz ama yapmayı çok istiyoruz. Ben de tefsir okumaya gayet meraklıyım, kimleri okuyorsunuz?
-Bir Hocaefendi´nin tefsirini, yalnızca onu okuyorum.
-Niçin yalnızca onu okuyorsun, bak falanca falanca tefsirler de var?
-Olmaz! Bu tefsir dışındaki tüm tefsirler ahir zamanda bizi imansız bırakmak için yazıldı. Hem bunu melekler yazdırıyor!!

 
Aldığım cevap karşısında şaşırmıştım. Bir an susup kaldım; öyle ya melekler yazdırıyor demek Allah yazdırıyor demekti. Neyse,devam ettim:
-O hocaefendi, tefsirinde eski Osmanlı Alimlerinden nakiller yapıyor, tefsirinde bir kısım noksanlar da var, melekler nasıl hatalı, noksan tefsir yapar?
 
Genç cevaplıyor:
-Hoca efendi,  düzenli olarak Hz. Peygamber (SAV) ile görüşüyor, bu tefsirin her bölümü peygamber tarafından incelenip onaylamaktadır; demesin mi?
 
Şaşırmamak mümkün değil.
Öyle bir tefsir ki o, hem melekler yazdıracak, (Allah´ın emriyle tabi çünkü melekler robot gibidir, Allah´ın emriyle çalışırlar) hem de (Belki melekler yanlış dikte ettirir diye olacak) Hz. Peygamber (SAV) tarafından onaylanacak.
Bu hâdiseyi hiç unutmam, daha o tarihlerde belleğimde yer etmiştir. Böyle bir pazarlama metoduyla satılan bir kitabı ölçü ve değerlendirmeye tabi tutmak artık aklın konusu değil imanın konusu olacaktır. Bu pazarlama yönteminin sonu yok, kârı çoktur. Ne kadar basit ve kolaymış; yalnız bizim topluluğun eserlerini oku ve sorgusuz cennete git!
 
Oysa Kur´an dışında hiç bir kitap mutlak doğru ve Peygamber (SAV) dışında hiç bir insan tartışılmaz değildir.

Tefsir de bir yorumdur. Hatalı da olabilir isabetli de... Çünkü insan elinden çıkmaktadır. Tefsirlere bir yerde Kur´an´ın çağdaşlaşması veya güncellenmesi de denebilir. İnsan elinden, emeğinden çıkmış bir şeyi böyle kutsal, dokunulmaz kılmak bu işe Melekleri ve Rasulullah (SAV)´ı müdahil kılmak, insanı cennete değil felakete götürür.

Aklın önemi Kuran, Sünnet ve Icma ile ortadayken sırf dünyalık kazanç için zihnimize, mantigimiza, irademize ve aklımıza Allah´ın koymadığı "ipoteği" koyanlar ve bunu imanımızın icabı mesafesine yükseltenler hem nesilleri hem de ahiretlerini mahvediyorlar.

"DİKKAT EDİN; ALDATICI, SİZİ ALLAH İLE ALDATMASIN"(Fatır Suresi-5. Ayet)

Bu haber 222 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TEK HEDEF, HER ŞARTTA İKTİDAR OLMAK!05 Temmuz 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu