Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

GECE İLE KANDİL FARKLIDIR

Hasan ERGE

14 Haziran 2018, 23:35

Hasan ERGE

GECE İLE KANDİL FARKLIDIR
Miraç, Regaip, Berat, Mevlit... Bunlar Kandil, "Kadir" ise Kur´an´da sözü edilen mübarek GECE. Hakkında inmiş bir sure dahi var: Kadr süresi. Yılda 5 defa tekrar edilen bu gecelere halkımız "Kandil" diyor, sakıncası yok ama ne diyeceğimizi bilerek ifade edersek daha yararlı oluruz.

Ceddimiz din konusunda yanlış yapmaz. Kandillerimizin tümü ayetlere bağlı olarak ihdas edilmiştir. Kaynağı Kur´an´dır, çünkü Yüce Allah: "Beni çokça anın, zikredin" diye başlayan yüzlerce ayet gönderdi bizlere... Çok samimi, çok ihlaslı Müslümanlardan olan ceddimiz, Allah´ı ve Onun Habibim (sevgilim) dediği Resulünü anmak, oluşturulan maneviyat ikliminde kişilerin camilerde, mescitlerde, dergahlarda, evlerde toplanmalarını sağlamak için gayeye uygun özel kandiller oluşturarak geleneklerimizi, kültürümüzü güçlendirdi.

Arap kültüründe var olan "Haram ayları"nı düşünün! İslam gelince bu kültür ortadan kaldırılmadı, bilakis yaşatıldı. Bu aylarda neler yapılması gerektiğine dair (et- Tevbe, 9/36-37) ayetleri nazil olduğunu belirtmiş olalım. Biliyoruz ki; (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) o 4 ayda kabileler birbirleriyle savaşmazlar, kavga etmezler, hatta daha fazla ticaret yapar, daha fazla şiir yazarlardı, tabi o arada barış yolları da aranırdı. Bu geleneğe uymayan kabilelere karşı FİCAR savaşları, yani destur verme savaşları yapılırdı.

Araplardaki bu gelenek, bizim de kandillerimizin ret edilemeyeceğine dair önemli bir delildir.

Kandil geceleri kültür olarak sadece Türk milletinin dini hayatında var. Peygamberimizin doğumunu Mevlit kandilinde kutlamakta, Miraç olayını Miraç kandilinde anmaktayız. Müslümanların günahlarının bağışlanacağını Berat gecelerinde ayetlerle hadislerle müminlere müjdelenmesi faydalı değil midir? vs.

Ancak, üzülerek ifade edelim ki bazı müptezeller: "Kandiller dine sokuşturulmuştur" diyor. Daha ileri giderek "Bidat" işlemekle suçluyorlar devletimizi, milletimizi, atalarımızı... (...)

Bu haber 356 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Tekirdağ POSTASI'nın 112. Sayı ve 113 sayısı BİRLİKTE Elinizde.!15 Mayıs 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu