Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Çocukluğumdaki Adnan Menderes

Seçme Yazarlar

03 Haziran 2020, 00:27

Seçme Yazarlar

Çocukluğumdaki Adnan Menderes

"Hıncal Uluç'tan cevabını merakla bekliyorum." diyen, "Çocukluğumdaki Adnan Menderes" başlığıyla, 29.05.2020 tarihinde yazdığı YENİÇAĞ'daki günlük köşesinden soruyor, değerli büyüğümüz Burhan AYERİ, bu konuda yalnız değil, "Doç. Dr. Michael Kuyucu, Müzik On Air haber portalındaki köşe yazısında uzun zamandır TRT Müzik Kanalını ve kanal koordinatörü ile TRT Yönetimini hedef alan yazılarıyla kurumu ağır ve eleştiri sınırlarını aşan sözlerle eleştiren Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç’u sert sözlerle eleştirdi. Ve "Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç’un TRT ile DERDİ Ne?" diye sordu." Haberi ve köşe yazısnı bizde verdik...
Çocukluğumdaki Adnan Menderes
Haliç-Fener'deki ortaokul yıllarından hatırımda kalma epeyi Adnan Menderes'le ilgili anım var. O senelerde merhum Başbakan'ı daha sabah ezanı okunmadan siyah makam aracıyla bölgemizde görürdük. İstanbul'da büyük bir imar seferberliği başlamıştı. Vatan ve Millet caddeleri, Aksaray meydanı inşası için ortalık istimlak-yıkım ve şantiye yeri halindeydi. Hemen hemen aynı saatlerde arkadaşlarımla birlikte bizim de oralara gidiş nedenimiz Menderes'i görmek değildi ama yine de onunla karşılaşmak bir alışkanlık olmuştu.
Hurda ve sigara
Evet bizim orada bulunuş sebebimiz çok farklıydı; para kazanmak. Ortalıktaki çivi ve demir parçalarını elimizdeki kaplara toplayıp Çırçır'da açılmış hurdacılara satıyorduk. Bu işten iyi de para kazanıyorduk. O zamanlar ikinci gelir kaynağı da sigaraydı. Bugün Haliç'te Unkapanı Köprüsü'nün yanıbaşında Kadir Has Üniversitesi olan tütün fabrikasında (Reji) çalışanların pek çoğu istihkakları olan sigaraları içmeyip satıyorlardı.
Bizimle birlikte bölgeye bir kişi daha gelirdi; nohutlu pilav satan yaşlı bir adam. Tabi bunun yanında mutlaka manda yoğurdundan yapılmış ayran da bulunurdu. Menderes, bir yandan çevrede gözlemlerini sürdürürken bir yandan da yaşlı satıcıya göz kırparak yanına çağırırdı. Siyah İtalyan kruvaze elbiseli bir adam.. Üstelik ülkenin Başbakanı... Her sabah kahvaltısını burada yapardı.
Pilav-ayran ziyafeti
Bonkör Başbakan
Sıra hesap ödemeye geldiğinde cebinden yassı bir cüzdan çıkarıp içinden gıcır gıcır bir 5 lirayı uzatırdı. Bütün ödemenin 25 kuruş tuttuğu bir dönemde Menderes fazlasıyla bonkördü.1-2 defa yanımdaki arkadaşımla bana da ısmarlamak istedi ama biz çekinerek bir anda uzaklaşmıştık.Menderes daha sonraları Pera Palas ve Sirkeci'deki Sansaryan Han cıvarında sıkça görüldü. Malum, burası Emniyet Müdürlüğü'ydü.. Yıllar sonra o binaya polis-adliye muhabiri olarak girdim.
Adnan Menderes'i başına işler gelmeden önce iki kere daha görmek nasip olmuştu...
Güzel tekrar
Zaman zaman TRT Müzik'de izlediğim 2 çellos bu kez TRT 2'deydi. Canlı kayda alınmış programda (live) yazısı olsa bile ekranda 2019 kaydı yazılıydı. Luka Suliç ve Stjeapan Hauser her zamanki gibi müthiş icralarıyla herkesi mutlu etti.
İşi gücü çarpıtma
Adamın bütün derdi medyada savaş çıkarmak. Bunun sebebi de hiç farketmiyor. Çarptığı, hep bindirdiği de TRT. Bir gün "Programa bağlı değiller" diye yazıyor, ertesi gün aynı kanal ve konuya bir daha dalıyor. Abuk sabuk işleri hiç bitmiyor. Bir iddiaya göre hep kendisinden bahsedilmesi amacında. Bir dostum da aslında hiç bir şey seyretmediğini söyledi. Cengiz Semercioğlu'nun yanına ne zaman gidecek merak içindeyim. Semercioğlu, bir takım kaymaklı seyahatler ayarlamakla ünlenmişti. Asterix'deki  araba yarışçısının isminin coronavisür olduğunu benden tersyüz etmişti. Daha neler neler...
Hıncal Uluç'tan cevabını merakla bekliyorum.
Resmi ölçümler
Ramazan Bayramı ölçümlerine göre bu yıl durum aynen şöyle:
TRT Müzik kanalının bütün ölçümlerinde geçen yıldan bu yana büyük artış var. Bu, 1.3 share tekabül etmekte. Anlayacağınız 13. sıraya yükseldi. Böylece TRT Müzik tüm ulusal kanallar içinde hızlı bir tırmanış gerçekleştirdi. Bu da Hıncal Uluç'un bilgisine.
Münip Utandı
Klasik müzikte sanatları toplamak iyi bağlantı. Türk veya yabancı olması hiç farketmiyor. O gün Zeki Müren yarışması yapılmıştı. Müzik setim günümüzde bunların en iyi örneklerinden olan Münip Utandı ile doldu. Bir kaç CD'si bende mevcut. Onu Türk Eğitim Vakfı'nın bir yarışmasında tanımıştım. Bu önemli yarışmayı kızı kazanmıştı. Oradan satın aldığım bir CD ile bütün aileyi de tanımış oldum.

Günün Sözü: Tecrübe aklın babası, hafızanın anasıdır. Thomas Fuller
Bak1: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/cocuklugumdaki-adnan-menderes-55854yy.htm

Bu haber 243 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu