Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Tekirdağ İYİ PARTİ'den 2 (İKİ) HABER.!


Açıklama: Tekirdağ İYİ PARTİ'den 1. Haber; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘ kutlama mesajı olurken, 2. HABER ise; "AK PARTİ HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE 87 KATRİLYON LİRA BORÇLUDUR" başlığını taşıyor... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Yerel-Bölgesel-Politika/Türkiye
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 31 Mart 2020, 13:26
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=8536


Tekirdağ İYİ PARTİ'den 2 (İKİ) HABER.!
Tekirdağ İYİ PARTİ'den 1. Haber; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘ kutlama mesajı olurken, 2. HABER ise; "AK PARTİ HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE 87 KATRİLYON LİRA BORÇLUDUR" başlığını taşıyor...

İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut BABAYİĞİT'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘ nedeniyle yayımlamış olduğu mesaj aşıdadır:

Demokrasinin temel taşlarından olan ve  gece gündüz demeden çok zor şartlar altında çalışarak yeri geldiğinde hiç düşünmeden canını ortaya koyan, bilgi ve haber alma özgürlüğümüzü  çok zor şartlar altında ve en tarafsız şekilde bizlere ulaştıran, toplum bilinci ve kamu yararı gözeterek fedakarca sonsuz emek sarfeden, bizler için toplumsal sorumluluklarını layıkıyla yerine getiren değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar tüm basın mensubu arkadaşlarımıza saygılarımı sunarım.
Mahmut BABAYİĞİT
İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı


Diğer taraftan 2. bir açıklamada Tekirdağ İYİ Parti İL başkanlığı yaptı ve "AK PARTİ  HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE 87 KATRİLYON LİRA BORÇLUDUR" başlığı altında şunları dile getirdiler:
                  
2006 yılında bizzat Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde TBMM'ce çıkarılan  Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde  Türk Çiftçisine verilecek tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın en az %1’i düzeyinde olmak zorunda hükmü getirilmiştir. Bunu İYİ Parti değil  bizzat çıkardığı kanun eli ile AK Parti söylemiştir.

Resmi Gazete’de yayımlanan 4488 sayılı kanun maddesi aynen şöyle diyor.
Madde 21 – Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz.
TARIM DESTEKLEMELERİ HER YIL %1'İN ALTINDA KALIYOR
2018 yılı içinde Türk Çiftçisine ayrılan toplam kaynak   tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi yasanın öngördüğü asgari oran olan yüzde 1’in altında kalmıştır.
Bu tablodan görüldüğü üzere AK Parti hükümetlerinin  GSMH miktarları dikkate alındığında yaklaşık 179 katrilyon lira destek vermesi  gerekirken 92 katrilyon vermiştir. Ancak 2007 yılından bu yana baktığımızda tarımsal desteklemelerin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 0,4 ile yüzde 0,7 arasında değişiyor.

AK PARTİ HÜKÜMETLERİ TÜRK ÇİFTÇİSİNE VERMEDİKLERİ 87 KATRİLYONLİRA KARŞILIĞI AVRUPA ve DÜNYA ÇİFTÇİSİNE 163  KATRİLYON LİRA VERMİŞTİR. ÇİFTÇİ'DE BU DÖNEMDE BANKALARA 88 KATRİLYON LİRA BORÇLANMIŞTIR.
2006 - 2017 yılları arasında  Türkiye, Avrupa ve Dünya çiftçisinden  toplam 167 Katrilyon liralık ithalat yapmıştır. Böylece Türk Çiftçisinden esirgenen para yabancı ülke çiftçilerine verilmek zorunda kalınmıştır. Aynı dönemde Türkiye AK Parti iktidarı sonucunda net ihracatçı bir konumdan net ithalatçı bir konuma gelmiştir. Çiftçilerimiz borç batağı içerisindedir.

AKP, çiftçiye hak ettiği desteği vermediği gibi  onu bankaların, aracı ve tefecilerin kucağına itmiştir. AKP iktidarının başladığı yıl olan 2002’de tarımsal nakit kredi kullanımı 1 katrilyon TL iken, 2017 yılı ayı itibariyle sadece bankaların ve çiftçi birliklerinin  çiftçiye kullandırdığı kredi toplamı 88 katrilyon TL’ye ulaşmıştır.

İYİ Parti Türk Tarımının meselelerini çözmeden Türkiye'nin meselelerinin çözülemeyeceğini bilmektedir. Köylümüze çiftçimize diyoruz ki "AK Parti iktidarına rağmen üretmeye  devam edin çünkü çok yakın zamanda Türkiye iyi olacak Türk çiftçisi iyi olacaktır."

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster