ASELSAN’'da BEYİN GÖÇÜ Var mı?


Açıklama: CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Aselsan’da yerli ve milli silahların yapımında görev alan çip uzmanı mühendislerin SEKTÖR'ün LİDERİ konumundaki şirketkerce TRANSFER edilmesini, ASELSAN’DA BEYİN GÖÇÜ DURDURULACAK MI? KAÇIŞI DURDURMAK İÇİN MAAŞ ZAMMI YETMEZ!;TÜRKİYE’DEN GELECEK UMUDU AZALANLARIN KAÇIŞI İKTİDARA UYARIDIR! şekinde KAMUOYUNUN merak ettiği sorulara, Hükümetin ne YANIT vereceğini, bir POLİTİKASININ olup olmadığını sordu... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi-EKONOMİ-Politika/TÜRKİYE
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2019
Geçerli Tarih: 21 Ağustos 2019, 16:19
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=9270


ASELSAN’'da BEYİN GÖÇÜ Var mı?
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Aselsan’da yerli ve milli silahların yapımında görev alan çip uzmanı mühendislerin  SEKTÖR'ün LİDERİ konumundaki şirketkerce TRANSFER edilmesini, ASELSAN’DA BEYİN GÖÇÜ DURDURULACAK MI? KAÇIŞI DURDURMAK İÇİN MAAŞ ZAMMI YETMEZ!;TÜRKİYE’DEN GELECEK UMUDU AZALANLARIN KAÇIŞI İKTİDARA UYARIDIR! şekinde KAMUOYUNUN merak ettiği sorulara, Hükümetin ne YANIT vereceğini, bir POLİTİKASININ olup olmadığını sordu...
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun'un  bir SORU Önergesi yaptığı ASELSAN konusu Stratejik-EKONOMİK ve SİYASİ Önemde bir konudur ve MEDYA bu Fikri TAKİP gerektiren konuya ne kadar önem verecektir. TBMM şu günlerde, YEREL POLİTİKALAR üretmekle meşgulken ne DERECE önemsenip yer bulacaktır merak konusudur...

İşte MEDYA'ya bir VİDEO görüntüsü ile servis edilen konuyla ilgili BÜLTEN dikkatinize sunulmuştur:

"ASELSAN’DA BEYİN GÖÇÜ DURDURULACAK MI? KAÇIŞI DURDURMAK İÇİN MAAŞ ZAMMI YETMEZ!. TÜRKİYE’DEN GELECEK UMUDU AZALANLARIN KAÇIŞI İKTİDARA UYARIDIR!
ASELSAN BAŞKANI, ÖNERGEMİ DOĞRULAMIŞTIR. SORU, BU GİDİŞATI NASIL ENGELLEYECEĞİDİR"


CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Aselsan’da yerli ve milli silahların yapımında görev alan çip uzmanı mühendislerin Hollanda’da bulunan sektörün lider şirketlerinden ASML’ye transfer edilmesinin ardından verdiği araştırma önergesi ve soru önergesinin ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün açıklamaları ile teyit edildiğini kaydetti. Bu beyin göçünün ardından ASELSAN mühendislerinin maaşında artış yapıldığı bilgisini aldıklarını kaydeden Aygun, “Ancak sadece maaş artışı ile bu sorun çözülemez. Sorun, üst düzey donanımlı insanların bile Türkiye’de gelecek umudu görmediği için yurtdışına yönelmeye başlamasıdır. İktidar, bu gidişattan ders almalıdır” dedi.

ABD de izlemede
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Aygun; ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve Türk Havacılık Uzay Sanayii’nden (TAI) savunma sanayii uzmanı özellikle çip konusunda yetkin mühendislerin Hollanda’daki ASML şirketine yönelik transferlerini TBMM gündemine taşıdığını anımsattı.

ABD; konuyu izliyor
Aygun, bu konudaki araştırma önergesi ve soru önergesinin ABD savunma sanayiinin Washington merkezli önemli dergilerinden Jane’s Defence Weekly’de İngilizce’ye çevrilerek aynen yayımlanmasının da dikkat çekici olduğunu belirterek, “Belli ki konu ABD tarafından da izleniyor. Gelişmeler, hükümetin bu konuda önlem almasının aciliyetini gösteriyor” diye konuştu.
“ASELSAN Yönetimi başını kuma gömmesin”

Aygun, beyin göçü nedeniyle Aselsan’da mühendis maaşlarında artış yapıldığı bilgisini aldıklarını belirterek, şu uyarıları yaptı:
“Konu sadece maddi boyut değildir. Ülkedeki hukuk, demokrasi, eğitim ve bilim konusundaki gelişmeler dikkate alındığında vatandaşlarımız ülkelerindeki gelecek umudunu yitirmektedir. Özellikle donanımlı, birikimli, eğitimli kesim; fırsatını bulduğunda kapağı yurtdışına atmaya başlamıştır. Türkiye’nin hiçbir döneminde böylesi bir kaçış süreci görülmemiştir. Demokrasi boğuldukça, bu gidişat artarak devam edecektir. İktidarın buradan ders çıkarmasını isteriz. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün geçtiğimiz günlerde Hacettepe Üniversitesi’nde bir sunum yapmıştır. Geçen yıl Aselsan’dan 100-200 mühendisin ayrıldığını belirterek, esasında TBMM gündemine taşıdığım konuyu doğrulamıştır. Bu rakamın dünya ortalamasının altında olduğunu söylerken ise başını kuma gömmüştür. Türkiye, savunma sanayiinde yetiştirdiği önemli isimleri kaybetme lüksüne sahip bir ülke değildir. İlerleme sağlarken yaşanan bu kan kaybı, sadece savunma ve teknoloji sektörüne değil, ülkemize de büyük zararlar verecek niteliktedir. İktidar aklını başını toplamalı bu konuda gerçekçi çözümler üretmelidir.”
Konuya ilişkin video kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=SzdM56LJRso&feature=share