Çorlu GAZETECİLERİ; Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğünü KINADI.!


Açıklama: Çorlu Gazeteciler Derneği olarak 3 Aralık tarihinde Çerkezköy İlçesinde meydana gelen trafik kazasında, Çerkezköy Bakış Gazetesi`nin muhabirlerine 112 ambulans sağlık görevlisinin SÖZLÜ Müdahalesini HABERLEŞTİREN Gazeteyi ve gazete HABERİ ile muhabirlerini Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğü TEKZİB yayınlanmasını istemiş, Çorlu GAZETECİLER Derneği ynt. Krl. tarafından bu konu incelenerek, sonuç olarak Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğü bir Cevap ve KINANMA ile kararını tekrar gözden geçirmesi istemli bir açıklama yayınlanmıştır... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi-YEREL-Medya-Politika/TÜRKİYE
Kategori: Medya
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2019
Geçerli Tarih: 19 Haziran 2019, 13:05
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=9244


Çorlu GAZETECİLERİ;
Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğünü KINADI.!
Çorlu Gazeteciler Derneği olarak 3 Aralık tarihinde Çerkezköy İlçesinde meydana gelen trafik kazasında, Çerkezköy Bakış Gazetesi`nin muhabirlerine 112 ambulans sağlık görevlisinin SÖZLÜ Müdahalesini HABERLEŞTİREN Gazeteyi ve gazete HABERİ ile muhabirlerini Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğü TEKZİB yayınlanmasını istemiş, Çorlu GAZETECİLER Derneği ynt. Krl. tarafından bu konu incelenerek, sonuç olarak Tekirdağ İL Sağlık Müdürlüğü bir Cevap ve KINANMA ile kararını tekrar gözden geçirmesi istemli bir açıklama yayınlanmıştır...

"Çorlu Gazeteciler Derneği’nden Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’ne Cevap ve Kınama" başlıklı MEDYA açıklaması aşağıdadır: 
Çorlu Gazeteciler Derneği olarak 3 Aralık tarihinde Çerkezköy İlçesinde meydana gelen trafik kazasında derneğin üyesi de olan Çerkezköy Bakış Gazetesi`nin muhabirlerine 112 ambulans sağlık görevlisinin “Video çekeceğiniz hiçbir şey yok” şeklindeki sataşması sonrası gazetenin “Hadsiz Sağlıkçı” başlıklı haberine tekzip isteyen Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü`nün talebine ilişkin yanıtımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

Anayasamızdaki 5187 Sayılı Basın Kanununu Okumaya Davet Ediyoruz
3 Aralık tarihinde görev ve sorumlulukları gereği Çerkezköy İlçesinde yaşanan bir trafik kazasına giden gazeteci meslektaşlarımıza 112 sağlık personelince “Video çekeceğiniz hiçbir şey yok” şeklinde ki sözlü müdahalesini haberleştiren Çerkezköy Bakış Gazetesi`ne yetkileri olduğunu varsayarak tekzip metni gönderen Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü kendi personelinin hadsizliğini unutup aynı doğrultuda bir uygulamaya imza atmıştır. Öncelikle Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü`nü Anayasamızda 5187 sayılı Basın Kanunu ile belirtilen gazetecinin hak ve sorumluluklarını okumaya davet ediyoruz. Kamuya açık yolda, meydana gelen trafik kazasında hasta mahremiyetine dem vurmanıza karşın siyasilerin hastane ziyaretlerinde boy boy fotoğraf vererek hasta mahremiyetini ihlal ettiğinizi unutmanızı hatırlatmakta yarar görüyoruz. Altını çizmek gerekirse kamuya ait bir yolda meydana gelen trafik kazasında hasta mahremiyetinden bahsetmeniz en basit tabirle abesle iştigaldir. Personelinizi koruma içgüdüsüyle imza attığınız tekzip metnine istinaden Çorlu Gazeteciler Derneği olarak dernek üyemizi savunmak ve haklılığını daha gür sesle duyurmak en doğal hakkımızdır. 

Sağlık Personelinin Tavrı Haberin Seyrini Değiştirmiştir 
Kamuoyunun haber alma hakkını sağlayan gazeteciler, trafik kazası bilgisine istinaden kaza bölgesine ulaşmış ve görüntü almaya başlamışlardır, ancak sağlık personelinin kamu adına görevini yapan gazeteciye sözlü müdahalesinin ardından habercilik refleksinin doğası gereği haberin seyri değişmiş ve sağlık personelinin tutumu haberleştirilmiştir. (...)
Tamamını OKU1: http://www.kusvekuscudunyasi.com/kd/haber_detay.asp?haberID=3021