CHP Tekirdağ Kadın KOLLARI 25 KASIM Açıklaması!


Açıklama: CHP Kadın Kolları Tekirdağ İL Başkanlığı, CHP Tekirdağ İl Kadın Kolu Başkanı Nurten Yontar aracılığı ile 25 KASIM DÜNYA Kadınlarının,“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” ŞİDDETE Bakışını ve Türkiye'deki POLİTİK tutum ile uygulamanın sonuçlarını ortaya koyan bir AÇIKLAMA yayımlamıştır... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi-KADIN-Türkiye-Kültür-Politika/Dünya
Kategori: Kadın
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2018
Geçerli Tarih: 19 Haziran 2019, 11:49
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=9164


CHP Tekirdağ Kadın KOLLARI
25 KASIM Açıklaması!
CHP Kadın Kolları Tekirdağ İL Başkanlığı, CHP Tekirdağ İl Kadın Kolu Başkanı Nurten Yontar aracılığı ile 25 KASIM DÜNYA Kadınlarının,“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” ŞİDDETE Bakışını ve Türkiye'deki POLİTİK tutum ile uygulamanın sonuçlarını ortaya koyan bir AÇIKLAMA yayımlamıştır...

"Sevgili Dostlar," diye başlayan, CHP Tekirdağ İl Kadın Kolu Başkanı Nurten Yontar'ın açıklaması MEDYA'ya servis edilmiş ve şunlardan söz etmektedir:

"Bundan tam 58 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde Turjillo diktatörlüğüne karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 
1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. 
Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz 25 Kasım buluşması için bugün Bursa’dayız. 
Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti.
Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Şiddet o kadar arttı ki artık medyada sıradan vaka gibi yer buluyor.  Her sosyal, kültürel çevreden, ünlü ya da ünsüz toplumun her kesiminde kadına yönelik şiddete tanıklık ediyoruz.  
2018’in ilk dokuz ayında 183 kadın ve 10 çocuk öldürdü. 50 kadına tecavüz edildi. 162 kadın tacize uğradı. 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırıldı.  279 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı. 316 kadın yaralandı. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar…
Tacizler, evde, sokakta, belediye otobüsünde yaşandı. Yani kadınlar hiçbir yerde güvende değil.
Cinayetlerden bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen işlendi. Devlet kadını koruyamadı.
Kadınların büyük bir bölümü kocaları veya sevgilileri tarafından öldürüldü. 
Dile getirmekten dahi utanç duyduğumuz bu olayların hepsi bu yıl bizim ülkemizde yaşandı. Kimi komşumuzdu, kimi arkadaşımızdı.
Yani 2018’de de erkek sevgisi kadını öldürdü."
KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR. 
İktidarın kullandığı ‘şiddet dili’, şiddeti körüklüyor. 
İnsanların hemen hemen her konuda ötekileştirildiği ülkemizde, kadın da ötekileştirildi. 
Kadına yönelik şiddeti çözmeyi ‘namus’ kavramına kadar indirgeyen anlayış kadınları öldürdü. 
Katil ya da tecavüzcü kravat takıp, takım elbise giydiği için iyi hal indiriminden yararlandı.
(...)
Tamamını OKU1: http://www.kusvekuscudunyasi.com/kd/haber_detay.asp?haberID=2943