Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Trakya DAMADI Depremle İLGİLİ ÖNERGE Verdi, Çevre Bakanı Yanıtladı, VALİ; TC Cumhurbaşkanlığını İŞARET etti,  KONSER ERTELENDİ!

Trakya DAMADI Depremle İLGİLİ ÖNERGE Verdi, Çevre Bakanı Yanıtladı, VALİ; TC Cumhurbaşkanlığını İŞARET etti, KONSER ERTELENDİ!

Tarih 31 Ocak 2020, 00:44 Editör ANKARA TBMM Hab

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorularına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verirken, TC Tekirdağ Valiliği'de evvelki gün gerçekleşen, ELAZIĞ DEPREMİ nedeniyle, TC Cumhurbaşkanlığı tarafından, işaret edilen AFAD koordinatörlüğü iletişim numarasını vermekle yetindi; Öte yandan da," Elazığ Depremi Dolayısıyla Senfonik Destan Konseri Ertelendi" Çorlu BELEDİYESİNİN bunu uygun zamanda tekrarlayacağı bildiirildi... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMerkezi-Politika-Kültür-YAŞAM/Türkiye


Trakya DAMADI DEPREMLE İLGİLİ ÖNERGE Verdi,
Çevre Bakanı Yanıtladı,
VALİ; TC Cumhurbaşkanlığını İŞARET etti,
KONSER ERTELENDİ!
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorularına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verirken, TC Tekirdağ Valiliği'de evvelki gün gerçekleşen, ELAZIĞ DEPREMİ nedeniyle, TC Cumhurbaşkanlığı tarafından, işaret edilen AFAD koordinatörlüğü iletişim numarasını vermekle yetindi; Öte yandan da," Elazığ Depremi Dolayısıyla Senfonik Destan Konseri Ertelendi" Çorlu BELEDİYESİNİN bunu uygun zamanda tekrarlayacağı bildirildi... 
Trakya Damadı, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, Milletvekili Danışmanınca hazırlanan KAMUOYU bülteni ile yaptığı bildiririminde; "DEPREM RİSKİ BULUNAN BÖLGELERDE ZEMİN ETÜDLERİ YAPILDIMI?"  sorusuna, Çevre ve Şehircilik BAKANI KURUM; “53 ilimizde yaklaşık 12.450 hektar büyüklüğünde 236 adet alan üzerindeki yapılaşmadan dolayı riskli alandır” YANITINI verdi...
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in diğer bir sorusuna da, BAKAN KURUM,”ELAZIĞ MADEN’DE RİSKLİ ALAN ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR" dediği ifade edildi... DEVAMLA; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorularına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verdi.
Gürer “Deprem riski bulunan bölgelerde zemin etütleri yapılması sonucu yerleşime uygun olmadığı tespit edilen yerlerde daha önceden inşa edilmiş olan yapıların tamamı depreme karşı dayanıklılığı test edilerek yenilenmesi sağlanmış mıdır? Yetkililerce yapılan incelemelerde, yukarıda anılan yapıların depreme dayanıklılığı yeterli bulunmamış olup, yeterliliğe sahip olmadığı halde hali hazırda vatandaşlarımızın ikamet ettiği yapı sayısı kaç adettir?” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verdi. Kurum “Bakanlığımızca 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında afet riski taşıyan alanların ve yapıların dönüştürülmesi amacıyla uygulamalar yürütülmekte olup, herhangi bir yapının veya alanın bu Kanun kapsamında dönüştürülmesi için ya alanın Cumhurbaşkanlığınca "Riskli Alan" olarak kararlaştırılması veya yapı hakkında 6306 sayılı Kanuna göre "Riskli Yapı" tespiti yaptırılması gerekmektedir.” dedi.
195.023 RİSKLİ YAPI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum; ”6306 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından bugüne kadar Ülke genelinde 624.539 adet bağımsız bölümü içeren toplam 195.023 adet yapı için bu yapıların maliklerince "Riskli Yapı" tespiti yaptırılmıştır. Diğer taraftan, 6306 sayılı Kanun kapsamında herhangi bir alan "zemin yapısı" veya "üzerindeki yapılaşma" sebebiyle "Riskli Alan" olarak ilan edilebilmekte olup, bugüne kadar 53 ilimizde yaklaşık 12.450 hektar büyüklüğünde 236 adet alan üzerindeki yapılaşmadan dolayı, 5 adet alan ise zemin yapısından dolayı "Riskli Alan" olarak ilan edilmiştir." diyerek, sözlerine devam ederken, Zemin yapısından dolayı "Riskli Alan" olarak ilan edilen alanlardan;
-Ankara İli, Çankaya İlçesi, Akpıar Mahallesi'nde "Riskli Alan" olarak ilan edilen 1,07 hektar büyüklüğünde alanda, 66 adet bağımsız bölümü içeren 7 adet bina bulunmaktadır. Söz konusu alanda yapılaşma mümkün olmadığından 3,94 hektar büyüklüğünde "Rezerv Yapı Alanı" belirlenmiş olup, bu alanda hak sahipleri ile uzlaşma süreci tamamlandıktan sonra yeni yapıların yapım işine başlanabilecektir.
-Trabzon İli, Ortahisar İlçesi, Gürbulak Beldesi, Güzelyalı Mahallesi'nde "Riskli Alan" olarak ilan edilen 9,30 hektar büyüklüğünde alanda, 40 adet bağımsız bölümü içeren 22 adet bina bulunmakta olup, söz konusu alana yönelik afet risklerinin bertaraf edilmesi amacıyla Fore Kazık Projesine Ait Sondajlı Jeolojik Zemin Etüt Raporu hazırlanarak zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır.
-Elazığ İli, Maden İlçesi, Camiikebir Mahallesi'nde "Riskli Alan" olarak kararlaştırılan 24,95 hektar büyüklüğünde alan ile ilgili olarak, yeni yapılacak konut ve işyerlerinin yapılacağı yer ile ilgili iş ve işlemlere Bakanlığımızca (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü) devam edilmektedir.
-Kahramanmaraş İli, Onikişubat İlçesi, Hacı Bayram Veli, Gayberli, Malik Ejder Mahallelerinde Mahallesi'nde "Riskli Alan" olarak ilan edilen 29,88 hektar büyüklüğünde alanda (2 ayrı alan), 1025 adet bağımsız bölümü içeren 481 adet bina bulunmakta olup, bu binalardan 473 adedinin yıkım işlemi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanlarda yer alan parsellerin %99'unun bedeli ödenerek kamulaştırma işlemleri tamamlanmış, kalan %1'inde ise kamulaştırma iş ve işlemlerine devam edilmektedir. "Riskli Alan" olarak ilan edilen bu alanların biri 15 Temmuz Millet Bahçesi olarak planlanmış ve yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır.
-Artvin İli, Merkez İlçesi, Çayağzı Mahallesi'nde "Riskli Alan" olarak ilan edilen 1,62 hektar büyüklüğündeki alanda 65 adet bağımsız bölümü içeren 40 adet bina bulunmakta olup, söz konusu alanda yapılaşma mümkün olmadığından "Rezerv Yapı Alanı" olarak belirlenen alanda 8 bloktan oluşan yapıların yapım işi tamamlanmıştır."
yanıtını verdi...
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; ”ülkemiz deprem riski bulunan bir ülkedir. Ne yazık ki   Büyük depremlerden sonra sorunun yoğun biçimde tartışılmasına karşın yeterli önlemler ne yazı ki alınmamaktadır. Deprem değil depreme dayanıksız yapılar mal ve can kaybına neden olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle deprem olmadan önlemler artırılmalıdır. Sağlıksız konut ve sorunlu alanlarda gerekenler yapılmalı, önlemler alınmalıdır. Deprem için oluşan kaynaklar deprem etkileri yok etmek için kullanılmalıdır.” dedi.
Bu arada,  TC Tekirdağ Valiliği'de evvelki gün gerçekleşen, ELAZIĞ DEPREMİ nedeniyle, TC Cumhurbaşkanlığı tarafından, işaret edilen AFAD koordinatörlüğü iletişim numarasının 0312 258 2323 olduğu bildirildi...
Diğer taraftanda, "Elazığ Depremi Dolayısıyla Senfonik Destan Konseri Ertelendi" bilgisi veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İLGİLİ birimince yayımlanan bültene göre:
"Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Ocak Pazartesi günü Çorlu ilçesinde düzenlenecek olan “19’dan Çok Önce, 23’ten Sonsuza” isimli Senfonik Destan Konseri, Elazığ’da meydana gelen ve bölgenin büyük bir bölümünü olumsuz olarak etkileyen şiddetli deprem dolayısıyla ileri bir tarihe ertelenmiştir.
İptal edilen Senfonik Destan Konseri, daha ileri bir tarih için planlanarak detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır."
denildiği görüldü...
İLGİLİ Haberler:

Bu haber 276 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

TÜİK Yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, 2019'u Kamuoyuna Paylaştı!

TÜİK Yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, 2019'u Kamuoyuna Paylaştı! TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü, 31 AĞUSTOS 2020 günü, 33671 sayı ile bir bülten yayımlayarak, "2020 yılında yayımlanan...

Teski SU Tasarrufu Öneriyor!

Teski SU Tasarrufu Öneriyor! Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ); “Bahçe Sulamadan Önce Düşünün”, “Tasarruf Yap Geleceği Koru” ve “Her D...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi