Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ Milletvekillerinin BİRİNİN Bile Olmadığı EGNETİA Yolu, Süleymanpaşa Merkez İlçe'de PAZAR Günü Bir OTELDE Anlatıldı.!

Tekirdağ Milletvekillerinin BİRİNİN Bile Olmadığı EGNETİA Yolu, Süleymanpaşa Merkez İlçe'de PAZAR Günü Bir OTELDE Anlatıldı.!

Tarih 07 Ağustos 2019, 00:12 Editör TekirdağPOSTASI

PAZARTESİ günü İSTANBUL'da 2. ETABI yapılacak olan, "EGNETİA YOLU" tarihi bir proje olarak AB desteği ile devam ediyor, Tekirdağ'da İNGİLİZCE sunumun ardından konuklarla YEMEK sonra, EVSAHİBİ Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİ bu hususta KAMUOYUNU bilgilendirme amaçlı MEDYA'ya bülten servis etti... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Kültür-Tarih-Politika/TÜRKİYE

Tekirdağ Milletvekillerinin BİRİNİN Bile Olmadığı EGNETİA Yolu,
Süleymanpaşa Merkez İlçe'de PAZAR Günü Bir OTELDE Anlatıldı.!
PAZARTESİ günü İSTANBUL'da 2. ETABI yapılacak olan, "EGNETİA YOLU" tarihi bir proje olarak AB desteği ile devam ediyor, Tekirdağ'da İNGİLİZCE sunumun ardından konuklarla YEMEK sonra, EVSAHİBİ Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİ bu hususta KAMUOYUNU bilgilendirme amaçlı MEDYA'ya bülten servis etti...
İşte kısa bir TARİH bilgisi bağlantısı ve LİNK incelemenize sunulmuştur. Google Taramalarında çok kısa sürelerde, 205.000 sonuç bulunabiliyor bu konuda benim tarayıcım (0,33) saniyede, bulmuştur...
"eski egnatia odos *romalılar tarafından yapılan istanbulu adriyatig*e baglayan ticaret yoludur.  yeni egnatia odos ise türkiye sınırından* başlayıp dedeagac, gümülcine, iskeçe, kavala, selanik, verya, kozani, grevena, metsovo ve yanyadan gecip kuzey yunanistanı baştan başa katederek adriyatik kıyısındaki igoumenitsaya giden 680 km uzunlugundaki otoyoldur. ayrıca dikey baglantılar ile bulgaristan, makedonya ve arnavutlugun* yanısıra 4 liman ve 6 havaalanı ile baglantılıdır.
yapımına 1997 de baslanmıs olup 2005 yılı sonunda %75 i tamamlanacak olan yolun finansmanı ab fonları,(%50) yunanistan hükümeti ve avrupa yatırım bankası tarafından saglanmaktadır.
yol yapılmadan once türkiye sınırından* igoumenitsaya gitmek icin gerekli sure 11 bucuk saat iken tamamlandıktan sonra bu surenin 6 bucuk saate inmesi hedeflenmektedir."


"Büyükşehir Belediyesi 5 Ülkeyi Kapsayan Egnatia Yürüyüşünün Tekirdağ Ayağına Ev Sahipliği Yaptı" başlığıyla, Tekirdağ büyükşehir belediyesi, (basinyayin@tekirdag.bel.tr) adresinden servis edilen BÜLTEN şöyledir:
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen 2200 yıllık Egnetia Yolunun tarihsel önemine dikkat çekmek, yol üzerinde bulunan yerleri tanıtmak ve ülkeler arası kültürel iş birliğini güçlendirmek amacıyla büyük bir yürüyüş gerçekleştiren akademisyen ve üniversite öğrencilerine ev sahipliği yaptı.
Avrupa Birliği’nin desteğiyle Venedik Üniversitesi tarafından düzenlenen Fuorivia Egnatia Projesi kapsamında akademisyen ve öğrencilerden oluşan heyet, İtalya’dan başlayarak Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan sınırları içerisinde her yıl Egnetia Yolu’nun farklı bir etabını yürüdü. 2019 yılı itibariyle projenin son ayağı olan Türkiye’de yürüyüş başlatıldığı ve Egnatia Yolu üzerinde bulunan Tekirdağ’da, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yemekli bir toplantı gerçekleştirildi.
Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Halim Orta, NKÜ üniversitesi öğretim görevlileri, "Fuorivia Egnatia Projesi" kapsamında İtalya’dan gelen Venedik Üniversitesi heyeti katıldı.
Yapılan sunumda Roma İmparatorluğu’nun merkezi Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u birbirine bağlayan Egnatia Yolu’nun ticaret faaliyetleri ve göç olgusuna etkisi, Tekirdağ’ın Egnatia Yolu’ndaki yeri ve önemi ile kent tarihi hakkında bilgiler verildi. Ayrıca Tekirdağ’ın Fuorivia Egnatia Projesi’nde yer almasının kentin tanıtımına ve turizmine olumlu etkilerinin olacağı değerlendirildi.
Toplantının ardından İtalya’dan gelen heyet ev sahipliğinden dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür etti.
Misafir heyet daha sonra Egnetia Yolu’nun bitiş noktası olan İstanbul’a gitmek üzere Tekirdağ’dan ayrıldı.
Pha'nın NOTU: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hakkında; daha önceki haberlerimizde verdiğimiz başlık üzeine yaptığımız haber dışı yorumlarda da , görüleceği üzere, OGANİZASYON Keyfiliği yaşadık, buna bir "denetim şart", Cem YILMAZ'ın "Eğitim ŞART" dediğine benzedi ancak; gerekirse hizmet içi EĞİTİM şart gibi, ÖNCE DENETLEYİCİ AMİRLERDEN koltuktan kalkıp, uygulamayı, İçerden dışardan YERİNDE kontrol şart, askerlik yapanlar bilir, İÇTİMA yüzyüze görüş zamanıdır, bir PROGRAMI vardır, HATA muhakkak yapılır, fakat HATA yapılmazsa, İŞ yapılmaz, kontrol bu hataları-noksanları görme, aza indirme amaçlıdır aynı zamanda...İ

Bu haber 314 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yerel

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Dış Ticaret İstatistikleri, ARALIK 2019

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Dış Ticaret İstatistikleri, ARALIK 2019 Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü 2019 Yılı Aralık Ayı Dış Ticaret İstatistiklerinden yararlanarak “...

Tekira Kavşağındaki Yeni Düzenleme, TRAFİK Kurallarına UYDU MU?

Tekira Kavşağındaki Yeni Düzenleme, TRAFİK Kurallarına UYDU MU? Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin YENİ Düzenlediği, TEKİRA AVM önündeki kavşak, ULUSLARARASI Trafik KURALLARINA Uyg...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi