Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Türk OCAKLARI Genel MERKEZİ Kamuoyuna SESLENDİ; Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı, YAPTI.!

Türk OCAKLARI Genel MERKEZİ Kamuoyuna SESLENDİ; Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı, YAPTI.!

Tarih 26 Nisan 2019, 00:40 Editör Tekirdağ Türk O

23.04.2019 Günü turkocaklari.org RESMİ web sitesinden yapılan bir açıklamayla; "Son yıllarda ülke ve millet olarak büyük sıkıntılarla karşılaştık. Millî orduya kumpas, anayasa tartışmaları sırasında Türk kimliğinin ve Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tartışmaya açılması, sözde “barış” ve “çözüm” süreci, FET֒nün 15 Temmuz kalkışması ve ardından yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi." denilerek, Sağduyunun, Aklıselimin ve Sorumluğun elden bırakılmaması istendi... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Politika/Türkiye-DÜNYA

Türk OCAKLARI Genel MERKEZİ Kamuoyuna SESLENDİ;
Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı,
YAPTI.!

23.04.2019 Günü turkocaklari.org RESMİ web sitesinden yapılan bir açıklamayla; "Son yıllarda ülke ve millet olarak büyük sıkıntılarla karşılaştık. Millî orduya kumpas, anayasa tartışmaları sırasında Türk kimliğinin ve Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tartışmaya açılması, sözde “barış” ve “çözüm” süreci, FET֒nün 15 Temmuz kalkışması ve ardından yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi." denilerek, Sağduyunun, Aklıselimin ve Sorumluğun elden bırakılmaması istendi...

Türk Ocakları Genel MERKEZİ'nin; "Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı" başlığını taşıyan ve 23.04.2019 tarihli MEDYA Açıklaması şöyledir:
"Son yıllarda ülke ve millet olarak büyük sıkıntılarla karşılaştık. Millî orduya kumpas, anayasa tartışmaları sırasında Türk kimliğinin ve Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tartışmaya açılması, sözde “barış” ve “çözüm” süreci, FET֒nün 15 Temmuz kalkışması ve ardından yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi.
On yıllardır genelde dünyada, özelde de medeniyet coğrafyamızda süren küresel paylaşım savaşının etkilerine maruz kaldık ve kalmaya devam ediyoruz.
15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık. Yapılan sistem değişikliği, siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmelerini âdeta zorunlu hâle getirdi. Özellikle 31 Mart Mahallî Seçimleri’ne giden süreçte ve seçim sonrasında kullanılan ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil, toplumu maalesef etkiledi.
Türk Ocakları olarak kutuplaşma ve ötekileştirme yerine millî birliği güçlendirmek gerektiğini, mümkün olan en geniş mutabakatla bu badirenin üstesinden gelinebileceğini ısrarla ve defalarca vurguladık.
Türkiye, uzak ve yakın tarihinde pek çok iç savaş kışkırtmasına muhatap olmuştur.
12 Eylül öncesinin acı hatıraları henüz hafızalardadır. Bütün bu badirelerin bölünmeden atlatılmasında Türk milletinin engin sağduyusu, feraseti ve basireti en önemli etken olmuştur. Ancak, bugün gelinen noktada, milletimizin bu sağlam özelliklerinin sınırlarının aşırı derecede zorlandığını tespit ve teşhis etmek durumundayız.
Mahallî Seçimler’den sonra önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte, Türkiye’nin temel meselelerine daha sakin, serinkanlı ve gerçekçi bir yaklaşımla eğilme fırsatının doğduğunu ümit ederken özellikle İstanbul’daki seçimlerin tartışmalı hâle gelmesi ve nihayet 21 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, kaygılarımızı arttırmıştır. Bu saldırıyı kınıyoruz. Cenaze töreninde yaşananlar Türk töresine, İslâm ahlâkına kesinlikle aykırıdır.

Siyasileri, basın yayın kuruluşlarını ve STK’leri millî birliğimizi zedeleyici üslup, tavır ve yaklaşımları bırakmaya; ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemler yerine ortak değerlerimizi öne çıkarmaya çağırıyoruz.

İktidarı, muhalefeti, basın yayın organları ve sivil toplum kuruluşları ile hep birlikte Türk milleti olarak Türkiye’nin parçalanmasını, zaafa düşmesini bekleyen “dâhilî ve haricî bedhahlar”a fırsat vermemeliyiz. Olayın failleri ve tahrikçileri derhâl bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır.
Günümüzden yüz yıl önce, düşman işgaline karşı Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlattığımız Millî Mücadele’yi, milletin azim ve kararı, millî irade ve millet egemenliği temelinde yürütmek üzere 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümünde, bu “Gazi Meclis”in başkanına ve üyelerine de hayati görevler düşmektedir.
Yeni sistemin Meclis’te yarattığı kutuplaşma iklimini yatıştırmak, milletin tevdi ettiği yasama görevini hakkıyla yerine getirmek ve bunu yaparken de uzlaşma ve ortak akla riayet etmek konusunda azami duyarlılığın gösterilmesi şarttır.
Kadim devlet geleneğine sahip bir millet ve ülke olarak bizi bölmek isteyen güçlere karşı yürüttüğümüz beka mücadelesinin, iç siyasi çekişmelerin dışında ve üzerinde bir millî mutabakat zemininde başarıya ulaşacağı aşikârdır.
Türkiye, içinde bulunduğu iktisadi sıkıntılarla ve güneyimizden birliğimize yöneltilen tehditle mücadele için asgari müştereklerde değil azami müştereklerde buluşmalıdır. İçeride çıkarılmak istenen kargaşanın asıl sebebi, dışarıda bekamıza yönelen tehdittir.
Bu hassas dönemde, Türk milletinin birliğinden yana olan bütün güçler dayanışma içinde olmalıdır. Siyasi konularda, farklı görüşler elbette olacaktır; bunların demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde ifade edilmesi ve tartışılması, hepimizin ortak yararı ve çıkarınadır. Eleştiri ve alternatif arayışları, demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Ancak Türkiye’nin ortak paydaları ve birliğini bozacak yaklaşım ve söylemler, demokrasiyi de tahrip eder.
Yalnız ve sadece Türklüğe hizmet ülküsünün bir araya getirdiği bu kutlu Türk Ocağının sorumlu yöneticileri olarak bu tür tahriklere karşı başta yetkililer, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları olmak üzere herkesi itidale, sağduyuya, aklıselime ve sorumluluğa çağırıyoruz. Cumhuriyet’imizin kurucu ilkeleri, millî ve tekil (üniter) devlet, demokratik hukuk devleti ve Türk milletinin ortak değerleri etrafında kenetlenmekten başka çıkar yolumuz yoktur.
Bu vesileyle, Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekası için tarih boyunca hayatını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Acılı ailelere sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Farklı siyasi görüşlerimiz, mezheplerimiz, meşreplerimiz olabilir ama unutmayalım ki;

BİZ, HEP BİRLİKTE TÜRK MİLLETİYİZ!
TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ
turkocaklari.org.tr'nin resmi web sitesinde; 21.04.2019 tarihli ve "Saldırının Esas Sorumluları" başlıklı bir yazıda, YAZARININ Türk Ocaklarının ESKİ Genel Başkanlarından NURİ GÜRGÜR'ün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı şehit cenazesinde bir grubun saldırısına maruz kalması hakkında; Türk Ocakları Genel MERKEZİNİN şimdiki Şeref Başkanı olan Nuri GÜRGÜR'ün yaptığı bir değerlendirmesi mevcuttur:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı şehit cenazesinde bir grubun saldırısına maruz kalması, yumruklanması ve polisin can güvenliğini sağlamak maksadıyla götürdüğü evden zırhlı araçla çıkarılmak mecburiyetinde kalınması fevkalâde vahim bir olaydır. Bu saldırı, seçim sürecinde tırmanan, hâlâ hız kesmeden sürdürülen sertlik dilinin, ötekileştirici, suçlayıcı söylemlerin toplumu nasıl böldüğünü, ötekini düşman olarak gördüğünü gösteren, sağduyu sahibi herkesi endişeyle düşündürmesi gereken hazin bir tablodur.
Nereye gidiyoruz, ne yapılmak isteniyor? Siyasi hesaplar uğruna muhaliflerini hain, terörist, işbirlikçi gibi sıfatlarla suçlamanın sokaktaki vatandaşı nasıl etkilediğini görmek için daha neler olması bekleniyor?
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan üç gün önce çok önemli bir mesaj vermişti: "82 milyon hep birlikte “Türkiye ittifakı” olarak hareket etmeliyiz. Dönem musahafalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir. Seçim tartışmalarını geride bırakarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır."
Bu mesaj henüz tazeliğini korurken, birileri, bazı siyasetçiler tam tersini yapmakta kararlı görünüyorlar; tansiyon düşmesin istiyorlar. Her konuşmaları adeta öfke saçıyor. Gazetelerde yazdıkları her yazı taraftarlarını husumete çağırıyor.
Bunlar için siyaset ülkeye, millete hizmet aracı değil maddi ve siyasi rant devşirme yolu; dertleri beka değil nema, sülük gibi emmekten yorulmuyorlar.
Bu çevrelerin oluşturduğu husumet atmosferi her türlü provokasyona müsait bir ortam hazırlıyor. Doğrudan vatanseverlik duyguları kullanılarak kışkırtılan insanlar arasından ana muhalefet partisi liderine saldırmayı millici bir eylem, vatani bir görev sayacak kadar lümpenleşen, hareketinin şehidimize saygısızlık olduğunu düşünemeyenlerin çıkması bu ortamın doğal sonucudur.
Saldırıyla ilgili soruşturma olayın faili olarak birkaç kişinin yakalanıp adliyeye sevk edilmesiyle sınırlı tutulursa sorun katlanarak büyür.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği toplumsal kucaklaşma “musafaha”, yumruklar sıkılı kaldıkça, siyasi retorik öfke ve nefret üzerinden yürütüldükçe, bu çok yerinde çağrının altı doldurulmadıkça, gereği yapılmadıkça asla sağlanamaz.
Öncelikle lider konumundaki politikacıların seçimin yahut seçilmenin, iktidarda olmanın varoluşsal bir mecburiyet olmadığını anlayıp, dillerine ve üsluplarına ayar vermeleri, kısacası “normalleşmeleri” gerekiyor.
MERAK ettikleriniz için BAK1: http://https://www.turkocaklari.org.tr/

Bu haber 326 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

CHP Tekirdağ İL Başkanlığı, 37. OLAĞAN İL Kongresini YAPIYOR!

CHP Tekirdağ İL Başkanlığı, 37. OLAĞAN İL Kongresini YAPIYOR! Haftaya, 23 ŞUBAT Pazar Günü Yapıcak CHP İL Kongresi için ÇAĞRI gönderen CHP İL Başkanı Mehmet ALİ IŞIKGÖR, çağrısı...

Saman Fiyatları Altınla Yarışıyor, SAMAN FİYATLARI UÇTU!

Saman Fiyatları Altınla Yarışıyor, SAMAN FİYATLARI UÇTU! CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, geçtimiz günlerde,TBMM"da söz alıp konuştuğunda, saman ithalatını...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi