Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Avukatlar Günü KUTLU OLSUN, 2 İlgili HABER.!

Avukatlar Günü KUTLU OLSUN, 2 İlgili HABER.!

Tarih 07 Nisan 2019, 17:47 Editör TekirdağPOSTASI

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir araya gelen; (1) Tekirdağ Barosu, Tüm meslektaşlarının "Avukatlar Gününü", ATA'ya Saygı duruşu ile başlayan, Atatürk Anıtına ÇELENK sunma töreni ve bu günün önemine dikkat çeken konuşmadan sonra Kutlarken,(2) TESKİ Genel Müdürü, İbrahim İÇÖZ'de bu günü, KURUM Avukatlarına ÇİÇEK takdim ederek kutladı... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YERELHabermerkezi-Kültür-Yaşam-Politika/TÜRKİYE

Avukatlar Günü KUTLU OLSUN,
2 İlgili HABER.!
5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir araya gelen; (1) Tekirdağ Barosu, Tüm meslektaşlarının "Avukatlar Gününü",  ATA'ya Saygı duruşu ile başlayan, Atatürk Anıtına ÇELENK sunma töreni ve bu günün önemine dikkat çeken konuşmadan sonra Kutlarken,(2) TESKİ Genel Müdürü, İbrahim İÇÖZ'de bu günü, KURUM Avukatlarına ÇİÇEK takdim ederek kutladı...
"TEKİRDAĞ BAROSUNUN 5 NİSAN 2019 TARİHLİ AVUKATLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ  AÇIKLAMAMIZ" başlıklı MEDYA paylaşımıyla Tekirdağ BAROSU Başkanı Av. Sedat TEKNECİ, günün Önemini vurgulayan bir açıklamada bulunmuş,  şunlara değinmiştir:
"Sevgili Meslektaşlarımız 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Gününü Kutlarım. Tekirdağ Barosu olarak Baromuzun bugünlere gelmesinde emeği ve katkısı olan önceki Başkanlarına, Yönetim ve Disiplin Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerine, Birlik Delegelerimize, Meslektaşlarımıza ve bizim ile birlikte emek veren Baro çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum .Vefat eden eski Başkanlarımız ve meslektaşlarımızı şükran ve rahmet ile anmaktayız.
5 Nisan Avukatlar Günü, dünyanın en saygın ve kadim mesleği olan savunmanın ve savunmanın örgütlü yapısı olan baroların; mesleki sorunlarını ve siyasal/toplumsal meselelerin tartışıldığı gün olmasının yanı sıra, mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili savunmanın örgütlü yapısı olan baroların görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları bir gün olmasıyla da ayrı bir anlam taşıyor.
Bu durum Avukatların ve mesleklerinin öneminin anlaşılması açısından  son derece önemlidir. Tekirdağ Barosunun görevi ve hedefi sadece avukatlık mesleğinin ve avukatların sorunlarını çözmek, onların mesleki yönden ilerlemelerine ve geliştirmelerine destek vermek, hukuka katkıda bulunmak değildir. Bu görev ve hedefin yanında Tekirdağ Baromuzun Cumhuriyetin kurucu değerlerine, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirmede öncü olmak, insan haklarını savunan, ülkemizin demokrasi yönünden gelişmesi konusunda katkı yapma görevi ve hedefi de bulunmaktadır. Tekirdağ Barosu olarak avukatlık kanunun bize yüklediği görev ve sorumlulukların yanında ayrıca savunmanın bağımsızlığı ve özgürlüğü, Yargı bağımsızlığı, Yargıç tarafsızlığı, Demokrasi, Hukuk Devleti Temel Hak ve Özgürlükler en fazla duyarlı olduğumuz konuların başında gelmektedir. Bunların olmadığı yerde avukatlık mesleğinin yapılması mümkün değildir.
Hukuk devleti olmayı tam olarak idrak edememiş, demokrasi geleneği olmayan ve  insan hakları alanında ideal bir noktada olmayan ülkelerde ve ülkemizde birer hukukçu insan hakları savunucuları olarak işimizin ne kadar zor olduğu bilinmektedir. Hakim ve savcıların önünde dosyaların yığıldığı, örgütlenme haklarının olmadığı, buna karşılık emeklerinin gerçek karşılığının alınmadığı, adliyelerin katip ve mübaşir sayısının eksik olduğu, Avukatların yeri geldiğinde serbest meslek, yeri geldiğinde kamu görevlisi olarak kabul edildiği ama kamu adına verilen bu yetkileri kullanmaya gelince bin bir engel çıkarıldığı, gece vakti bile göreve gönderilen Avukata yol ücretinin çok görüldüğü, dosya incelemede  Avukatlık yasasına aykırı olarak engeller çıkarıldığı , yasal birtakım güvenceleri olmasına rağmen rahat bir şekilde soruşturma ve kovuşturmaya maruz kaldıkları ve bu eksende zaman zaman tutuklandıkları, yapılan her yanlışta adeta günah keçisi haline getirildiği, görev üstlendikleri davalarda müvekkil ile özdeşleştirildiği, pratikte yargının kurucu unsuru olan Avukatların önlerinin  tıkandığı, her gün adliyede görev ifa etmelerine ve adliyenin idari düzenine ilişkin birtakım kararlara imza atan birim olmasına rağmen Adalet komisyonlarında bulunmadıkları bir sistemde; hep birlikte hukuk zemininden uzaklaşmadan mücadele ederek bu engelleri aşma ve eksiklikleri tamamlama durumundayız.  Mesleğimizin sorunları  büyüktür.
Bugün yaklaşık 120.000 avukat bulunmaktadır. Hukuk Fakültelerinde okuyan öğrenci sayısı ve stajyer sayısı 100.000 civarındadır. Bir an önce mesleğimize girişte sınav getirilmelidir. Öncelikle Devlet Hukuki yeterlilik sınavı yapılmalı, bu sınavı geçenlerin avukatlık mesleğini seçmeleri halinde stajdan sonra avukatlık sınavına, Hakimlik sınavı ve stajından sonra Hakimlik sınavına ve noterlikte de sıraya girmelerinin sağlanması gerekmektedir. 100’ün üzerindeki Hukuk Fakültelerinden mezun olan öğrencilerin yeterli eğitim almadan meslek hayatına atıldıklarını görmekteyiz. Bu da hukuka güveni azalttığı gibi meslektaşlarımızın mevcut ekonomik koşullarda  hayatlarını sürdürmeleri konusunda ciddi sorunlar ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Tekirdağ Barosunda yaklaşık 900’e yakın meslektaşımız faaliyette bulunmaktadır. Staj gören meslektaşlarımızın ve nakil gelen meslektaşlarımızın katılımı ile 2019 yılı sonunda 1000 kişilik bir Baro oluşacaktır. Günümüzde mesleğine yeni başlamış meslektaşlarımızdan ofis açanlar azalmakta, bağlı çalışan avukat (işçi) sayısı artmaktadır. Bu dahi sınavın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Yine bilindiği üzere 01/01/2018 tarihinden itibaren işçi davalarında arabuluculuk sistemi getirilmiş, 01/01/2019 dan itibaren ticari davalarda da arabuluculuk uygulanmaya başlamıştır. Özellikle iş davalarında her ne kadar arabuluculuk sisteminin yargının yükünü hafiflettiği hususu gündemde ise de anlaşmaların hangi kapsamda yapıldığı büyük önem arz etmektedir. Bir tarafta ekonomik anlamda güçlü işveren, diğer tarafta ekonomik anlamda güçsüz işçinin bulunduğu ortamda işçinin dayanma gücünün zayıflığı da göz önüne alındığında işçiyi, işverenin teklifine muhtaç etmenin adaletli bir çözüm olmadığı açıktır. Kaldı ki ,yargılama sonucunda  işveren ödemesi gereken bedelin yaklaşık %50 fazlasını ödüyor dolayısıyla  daha adaletli çözüme kavuşuluyor iken, arabuluculuk anlaşması ile sonuçlanması durumunda işçi alması gereken ücretin yarısına dahi kavuşamadığı bilinen bir gerçektir. Arabuluculuk sisteminde bu durumların yaşanması dürüst işverenin bile işçinin ekonomik zayıflığından yararlanmaya ve daha az ücret alması için işçiyi anlaşmaya zorlamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle arabuluculukta güçler dengesinin sağlanabilmesi için zorunlu taraf vekilliği kavramının ivedilikle uygulanması gerekmektedir.
Arabuluculuk uygulaması, işçi-işveren gibi eşit güçlerin oturmadığı bir masada yalnız güçsüz  tarafın mağduriyetine sebep olmakla kalmayıp, Arabulucu Avukat olan meslektaşlarımız yönünden de bir takım mağduriyetlere yol açmaktadır. Arabuluculuk sisteminde şirketleşmeler başlamış olup, şirket arabuluculuğu ve bireysel arabuluculuk gibi eşitlik ilkesine aykırı kavramlar oluşmaktadır. Arabulucu sayısının da  sınırlandırıldığı göz önüne alındığında arabuluculuk eğitimi alan birçok meslektaşımızın arabulucu olamayacağı açıktır. Ayrıca Tekirdağ Barosu mensuplarımızın yarısından fazlası 5 yıl altı kıdemi bulunan meslektaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu meslektaşlarımız sadece genç olmalarından, meslek kıdemlerinin az olmalarından dolayı asla  arabulucu olamayacaktır. Eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum meslektaşlarımız arasında menfaat çatışmalarına ve bölünmelere neden olmaktadır. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması 5 yıllık kıdemden sonra meslektaşlarımızın arabuluculuk eğitimi alarak CMK sistemindeki otomatik arabulucu olunmasının önünün açılmasını gerektiği kanaatindeyiz.
Arabuluculuk sisteminin aile hukukunda da uygulanacağı öngörülmektedir. Aile hukukunda  uygulanması halinde iş hukukundaki arabuluculuk sistemindeki gibi eşit güçlerin bir arada olmadığı dolayısıyla güçler dengesinin sağlanmasının mümkün olmadığı , fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddet gören eş açısından zarar yaratacağı açıktır. Ayrıca Avukatlık mesleğinin önünde başka hiçbir ünvanın olmaması gerekir.
Yine CMK’da uzlaştırma kurumunda avukat dışında birçok meslek grubunun uzlaştırma faaliyetinde bulunduğu görülmektedir. Özellikle kamu görevlilerinin yer aldığı uzlaştırma memurlarının bu çalışma sistemi her ne kadar yasal düzenleme de olsa 657 sayılı devlet memurları kanuna aykırıdır. Bu memurlar  kendi mesaileri içeresinde hizmet vermekte asli görevlerini ihmal etmektedir. Uzlaştırma kurumunda yalnızca avukatın bulunması hususu oldukça önemlidir.
Ülkemiz hukuku açısından da ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Birçok kamuoyu araştırmalarında yargıya güvenin %20 ye düştüğü gerek Bakanlık gerekse Yargıtay Başkanlığı tarafından ifade edilmiştir Ayrıca doğal Yargıç ilkesine aykırı birçok uygulamaları şahit olunmaktadır. Birçok meslektaşımız adil yargılanma ilkesinden uzak şekilde yargılanmaktadır. Bu nedenle biz avukatlar olarak yargıya güvenin en üst seviyeye çıkmasında ve Hukukun Üstünlüğü konusunda her şeyi yapmakta kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz.
Sevgili Meslektaşlarımız katılımınız için çok teşekkür ediyorum.
5 Nisan Avukatlar günümüz  kutlu olsun"
Tekirdağ Baro Başkanı
Av. Sedat TEKNECİ   


Öte yandan; "GENEL MÜDÜR İÇÖZ'DEN AVUKATLARA ANLAMLI KUTLAMA" başlığıyla TESKİ'nin MEDYA bildiriminde de, şunlar ifade edilmektedir:
TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz “5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla TESKİ avukatlarına çiçek takdim ederek, anlamlı günlerini kutladı.

TESKİ Genel Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen etkinlikte TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz ile birlikte Genel Müdür Yardımcısı Turhan Toprak, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Sezai Yazıcı, TESKİ bünyesinde görevli başta 1. Hukuk Müşaviri Avukat Gülden Yücek olmak üzere tüm avukatlara çiçek takdim ederek, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı.

Günün anlam ve önemine istinaden bir açıklama yapan Genel Müdür İçöz; "Adaletin uygulanmasında, hakların korunmasında, birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında önemli görevler üstlenen avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlarım” dedi.
Program sonunda duydukları memnuniyeti dile getiren TESKİ avukatları, bu anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayan ve kendilerine çiçek takdim eden başta TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ederek, topluca hatıra fotoğrafı çekildi.
Diğer taraftan; Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİ Başkanı Kadir ALBAYRAK, Süleymanpa İlçesinde, Eski Valilik Binası önündeki alanda yer alan GAZİ Mustafa Kemal ATATÜRK Anıtı önünde, Tekirdağ Barosu tarafından yapılan törende de, bulunarak saygı duruşuna katıldı, ayrıca resmi web sitesinden de, bir kutlama mesajı yayımladı... Mesajının başında "Savunma hakkının temsilcisi olan çok değerli avukatlarımız, yargının ayrılmaz ve tamamlayıcı bir unsurudurlar." demiştir..

Bu haber 351 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Aramıza Katılanlar

Tekirdağlı Gazeteciler SUSKUNLUĞU Bozdular.!

Tekirdağlı Gazeteciler SUSKUNLUĞU Bozdular.! Tekirdağ İLİNDE Faaliyette olan,Çorlu Gazeteciler Derneği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebi ile Atatürk Anıt...

10 OCAK 2020 CUMA Günü, Çalışan Gazetecilere, Tekirdağ Valiliği KAHVALTI Medya Toplantısı Yapıyor.!

10 OCAK 2020 CUMA Günü, Çalışan Gazetecilere, Tekirdağ Valiliği KAHVALTI Medya Toplantısı Yapıyor.! Tekirdağ Vallililği Çalışan ÇALIŞAN Gazeteciler Günü için 09 Ocak 2020 Perşembe Günü, MESAJ Yayımladı,Tekirdağ Büyü...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi