Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Pazartesi; KRISTOF KOLOMB'UN 500. YILI EXLIBRIS SERGİSİ Beşiktaş Belediyesi Sergi SALONUNDA

Pazartesi; KRISTOF KOLOMB'UN 500. YILI EXLIBRIS SERGİSİ Beşiktaş Belediyesi Sergi SALONUNDA

Tarih 25 Mart 2019, 22:46 Editör İst.TrakyaPOSTA

İSTANBUL'dan Erol Ünal'ın bildirdiğine göre; Kristof Kolomb Exlibris Yarışması Sergisi Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonunda, 25-30 Mart 2019 tarihleri arasında; SERGİLECEK olan Exlibris sanatçılarının seçme 100 eserinin yer alacağı SERGİ; 25 Mart Pazartesi 11:00’de açılacak... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Yerelhabermerkezi-SANAT-Politika/Türkiye

Pazartesi; KRISTOF KOLOMB'UN 500. YILI
EXLIBRIS SERGİSİ Beşiktaş Belediyesi Sergi SALONUNDA
İSTANBUL'dan Erol Ünal'ın bildirdiğine göre; Kristof Kolomb Exlibris Yarışması Sergisi Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonunda, 25-30 Mart 2019 tarihleri arasında; SERGİLECEK olan Exlibris sanatçılarının seçme 100 eserinin yer alacağı SERGİ; 25 Mart Pazartesi 11:00’de açılacak...
1992'de Bolonga Exlibris Akademisi, Kristof Kolomb Vakfı, Regione Compagna Derneği ve Genova Belediyesince düzenlenen 23 ülkeden 120 sanatçının katıldığı Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)'de sergilenmeye değer bulunan eserler Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu (Nisbetiye Mahallesi Aytar Caddesi Başlık Sokak No:1 Beşiktaş - İstanbul)'da 25 Mart Pazartesi saat 14:00 'de yeniden sergileniyor.

30 Mart'a kadar açık kalacak sergide Almanya, Amerika, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Çekoslavakya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kolombya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldovya, Polonya, Romanya, Rusya’dan katılan Exlibris sanatçılarının seçme 100 eserini görebilirsiniz.

O yıllarda Türk Exlibris sanatçılarının Kristof Kolomb'un Amerikayı keşfinin 500. yıl kutlamaları arasında yer alan "Uluslararası Kristof Kolomb (1492-1992) Exlibris Özgün Baskı Yanşması"na katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ'un kolleksiyonunda bulunan bu sergi Genova  Andere Doria Sarayındaki sergileme ve ödül töreninden sonra ilk olarak 1993'de İstanbul Basın Müzesinde ve 2017’de Balat Kültür Evi’nde sergilemişti.

Yarışmanın Juriside Genova Güzel Sanatlar Akademisi Müdürü (Juri Başkanı), Kristof Kolomb Vakfı Başkanı Avv. Gustava Gamalero,  Prof. Elena Pongiglione, Prof. Antiono Gramandi, Barcelona Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Joan Lluis da Yebla ve Exlibris Akademisi Başkanı Dott. Remo Palmirani görev almıştı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Başkanı Latife Baştuğ; "Exlibris dünyasına ilk adım atmam 1991 yılında İtalya’da uluslararası bir sergi organize etmekte olan dostum; ressam arkadaşım Antonio Grimaldi’nin davetiyle gerçekleşti. "Bu uluslararası sergide neden Türkiye'den katılım olmasın?" diye çabalayan dostumun gayreti ile Türkiye’den altı sanatçı ile İtalya’nın Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)'e katıldık.  Böylece Türk sanatçılarının ilk defa yurtdışında yapılan Exlibris yarışmasına katılması gerçekleşti. Türkiyeden Mine Arasan, Nurhayat Berker, Mustafa Horosan, Berran Kançal, Emin Koç ve Faruk Muver adlı sanatçılar katıldı. Bu yarışmada sergilenmeye değer bulunan eserler İtalyadan sonra 1993'de ilk olarak İstanbul Basın Müzesinde sergilendi.  Bu çalışmam Türk sanatçılarını uluslararası platforma taşımak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktı. Yurtdışındaki çalışmalara İtalyan Türk Biennalini İtalya’da organize ederek, Roma’da Exlibris Türkiye sergisi, Exlibris Müzik Aletleri sergileri açarak devam ettik.”

İSTANBUL EXLIBRIS AKADEMİSİ SERGİSİ
Türkiyedeki Exlibris sanatçılarını, koleksiyoncularını bir araya getirmek, Exlibris ile ilgilenenler arasında iyi bir iletişim kurmak, Exlibrisi tanıtmak, Exlibris öğretmek, bilgilendirmeye yönellik seminer ve konferanslar vermek, sergi ve yarışmalar düzenlemek amacıyla İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1998’de İstanbul’da kuruldu.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2000'de Türkiye’de açılan ilk uluslararası Exlibris yarışması olan 7 ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris ile katıldığı Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 yarışması’nı, 2002'de 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldığı Uluslararası Exlibris Nazım Hikmet 1902-2002 yarışması’nı gerçekleştirdi. Yarışmaların sergileri Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşti. 2008’de “Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 Yarışma" Sergisi İtalya Soncino’da Basın Müzesi’nde sergilendi. Sergi daha sonra İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyelerinin de eserlerinin ilavesiyle daha geniş bir şekilde İtalya Alba’da Castello di Roddi D’Alba adlı şatoda açıldı.
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2009’da İstanbul Basın Müzesi’nde, 2010'da Bodrum Kefaluka Hotel’de (Exlibris Akdeniz 2010 sergisi), İtalya Ligaura’da (Exlibris Lions 2010 sergisi), İstanbul Yeküv Sanat Cafe’de (Exlibris Bosco Strogato sergisi), 2013'de İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde  (Exlibris 2013 Sergisi),  2014’de Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü’nde (Exlibris Sergisi), 2015’de İstanbul Balat Kültür Evi’nde (Exlibris Sergisi) açtı.
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 21 Eylül 2019’da Bodrum Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde “Exlibris Solstizio D'estate Yarışması Sergisi” açacak. 10 Ekim’e kadar sürecek sergide Almanya, Arjantin, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Rusya, Türkiye’den Exlibris sanatçılarının katıldığı 2003'ten beri İtalyan Solstizio D’estate yarışmalarından seçilen ve sergilenmeye layık görülen 50 Exlibris yer alacak. 

Bu haber 568 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür Sanat

TEK Trakya İLLERİ; Kütüphane İstatistikleri, 2019

TEK Trakya İLLERİ; Kütüphane İstatistikleri, 2019 TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü ÖBS verilerine göre; Ülkemizde toplam kütüphane sayısı 2019 yılında 32 bin 411 oldu, Te...

KAPAKLI Gönderileri!

KAPAKLI Gönderileri! Kapaklıdan ÖNEMLİ günleri bildiren arkadaşımız, ENGELLİ duyarlılığı taşıyanlardan ve bir ENGELLİ için MADDİ olmasa ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi