Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ Milletvekilleri TBMM'de SORULARI Sıralıyor.!

Tekirdağ Milletvekilleri TBMM'de SORULARI Sıralıyor.!

Tarih 25 Mart 2019, 22:52 Editör ANKARA TBMM Hab

CHP Tekirdağ Milletvekillerinden Dr. İlhami ÖZCAN Aygun, orman köylüsü için TBMM’ye soru önergesi verirken, diğer CHP Tekirdağ MİLLETVEKİLİ olan, Candan YÜCEER de, "ÖLÜM YOLUNU BAKANA SORDU" ve ULAŞTIRMA Bakanı Yazılı Yanırt verirken, İlhami ÖZCAN Aygun'a YANIT gelecek mi? Merak konusu... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHabermerkezi/Ekonomi-Politika/Türkiye

Tekirdağ Milletvekilleri TBMM'de SORULARI Sıralıyor.!
CHP Tekirdağ Milletvekillerinden Dr. İlhami ÖZCAN Aygun, orman köylüsü için TBMM’ye soru önergesi verirken, diğer CHP Tekirdağ MİLLETVEKİLİ olan, Candan YÜCEER de, "ÖLÜM YOLUNU BAKANA SORDU" ve ULAŞTIRMA Bakanı Yazılı Yanırt verirken,  İlhami ÖZCAN Aygun'a YANIT gelecek mi? Merak konusu...

"MANTAR TOPLAYAN KÖYLÜYE MESLEKİ YETERLİLİK İSTENİYOR!" ve "KÖYLÜYE GARABET DÜZENLEME!" başlıklarıyla TBMM'deki ilgili birimin, MEDYA'ya servis ettiği ÖNERGE ile ilgili Bülten şöyledir:  "20 bin 721 orman köyünde yaşayan köylülerden Mesleki Yeterlilik isteniyor!
CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, orman köylüsü için TBMM’ye soru önergesi verdi.
Aygun: “Eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de sayısı 20 bin 721’e ulaşan orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza mantar, defne toplamak için Mesleki Yeterlilik kriteri getirdiler!”
“Çoğu okuma yazma bile bilmeyen, Türkiye’nin en eğitimsiz ve en fakir kesimleri arasında yer alan 60-70 yaşındaki insanlar nasıl belge alsın!”

Bu insanların belge almak için sınava sokulması nasıl bir mantıktır? Adeta bu insanların yaşam-geçim kaynakları elinden alınmak isteniyor! Üstelik mantar, ada çayı toplarlarsa 500 TL idari para cezası alacaklar! Bu nasıl vicdansızlıktır!
Türkiye’de 20 bin 721 orman köyü bulunuyor. AKP iktidarı, ormanlardan topladıkları ürünlerle geçinen orman köylüsüne ve orman yetiştirme-bakım işçisinde Mesleki Yeterlilik arama kararı aldı! Yaşadıkları topraklarda yüzyıllardır ormancılıkla geçinen ve birçoğu ilkokul diplomasından yoksun, Türkiye’nin en yoksul ve eğitimsiz kesimleri arasında yer alan orman köyü nüfusuna kayıtlı olan köylüler, 10 Kasım 2019’a kadar belge alamazsa ormanlardan geçinemeyecekler, adaçayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine toplayamayacaklar!"
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle kapsamlı bir soru önergesi verdi.
T.C. Orman Genel Müdürlüğü’nün 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” koşulu getirilmesini sert bir dille eleştiren Aygun, “Bu düzenleme, aylık geliri 1000 lirayı bile bulmayan orman köylüsünün geçim-yaşama kaynaklarını elinde almaktır. Bu, vicdani midir” diye sordu.  Aygun, 60-70 yaşındaki insanların bu saatten sonra nasıl belge alabileceği sorusunu yöneltilirken, “Bu düzenleme iptal edilsin” çağrısı yaptı.

1120 TL sınav ücreti isteniyor!
Aygun; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 11 Kasım 2018 tarihide Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin bir tebliğ yayımladığını söyledi. Bu tebliğ ile orman üretim işçiliği ile orman yetiştirme ve bakım işçiliğinin “tehlikeli ve çok tehlikeli işler” kapsamına alındığını açıklayan Aygun, şu bilgileri verdi: “Şimdi de bu tebliğ çerçevesinde T.C. Orman Genel Müdürlüğü tarafından 13 Şubat 2019 tarihinde bir genelge yayımlandı. Orman köylülerinin 1 yıl içinde Mesleki Yeterlilik Belgesi almazlarsa orman ürünü toplayamayacağı kararı alındı. Üstelik Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan ürün toplayanlara 500 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Yüzyıllardır ormandan topladıkları ürünlerle geçinen köylülere Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Çoğu ilkokul mezunu bile olmayan, okuma yazma bilmeyen bu kişilerin geçim kaynağı ormanlardır, orman ürünleridir. Onları bu geçim kaynağından mahrum etmeye kimsenin hakkı yoktur! Sınav şartı ise tam bir ucubedir! Orman üretim işçisi için 1120 TL, otsu ve diğer bitkiler ile mantar gibi odun dışı ürünleri yerden toplayanlar için 670 TL,  odun dışı ürünleri yüksekten toplayanlar için ise 885 TL sınav ücreti isteniyor. Sınavda başarı için yüzde 60-70 başarı şartı aranıyor. Sınavda başarılı olamayanların sınav ücretinin de yanacağı açıklanıyor. Bu insanlar bir aylık geçim parasını, sınava mı yatırsın! Bu nasıl bir vicdandır?! Üstelik Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin 5 yılda bir yenilenmesi ve sürekli sınava tabi tutulmaları şart koşulmaktadır!”

Aylık geçim parası kadar sınav ücreti istemek insafsızlıktır!
Aygun, çoğu kentlerden uzak, dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayan, sağlık, eğitim, iletişim ve ulaşım gibi hizmetlerden yeterince yararlanamayan bu insanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi alma koşulunun getirilmesinin büyük bir ciddiyetsizlik olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
“Bu insanların aylık geliri 1000 TL’yi bulmuyor. Orman eko sisteminin tam ortasında yaşarken, ülke olanaklarına en son ulaşabilen en fakir ve en eğitimsiz kesimi oluşturuyorlar. Sosyo-ekonomik olarak ormana muhtaçlar. Bu insanlar yüzyıllardır orman kaynakları ile iç içe yaşamıştır, geçimleri için faydalanmışlardır. İnsanlara geçim kaynakları için belge koşulu getirmek insafsızlıktır! Üstelik aylık geçim kaynakları kadar sınav parası isteniyor. Ormanlar topluma rağmen yönetilemez! Doğal kaynakların yönetimi gerçekçi politikalarla gerçekleşebilir.”

Öte Yandan ise; "-HAYRABOLU YOLUNA 2019’DA BÜTÇE AYIRMADILAR-YÜCEER, ÖLÜM YOLUNU BAKANA SORDU -HAYRABOLU YOLUNA BU YIL BÜTÇE YOK" diyen CANDAN Yüceer'de, verdiği ÖNERGE'de, başta bu soruları sıraladı:
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a Hayrabolu yolunun son durumunu sordu. Bakan Turhan’ın yazılı cevapladığı soru önergesinde kaplumbağa hızında ilerleyen ölüm yoluna 2019 için bütçe ayrılmadığı ortaya çıktı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ölüm yolu olarak anılan Hayrabolu yolunun peşini bırakmıyor. Yüceer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak cevaplaması için bir soru önergesi Verdi. 
EN SON 8 VATANDAŞA MEZAR OLDU
Soru önergesinde ölüm yolunun ölüm saçtığını ifade eden Yüceer, “Üzerinde sık ve keskin dönüşlerin bulunduğu,  buna bağlı olarak birçok kör noktanın olduğu 56 kilometrelik Hayrabolu-Tekirdağ yolunda birçok olumlu kaza meydana gelmektedir. Binek otomobillerinin yanı sıra traktör, kamyon ve tırların da kullandığı söz konusu  yol için güzergâh değişikliği 2005 yılından beri yatırım programına alındığı halde yeterli kaynak ayrılmadığından tamamlanamamaktadır. Yapımı yılan hikayesine dönen Hayrabolu-Tekirdağ yolunda 08.01.2019 tarihinde de feci bir kaza yaşanmış dördü çocuk sekiz vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” dedi.
KAÇ VATANDAŞIMIZ BU YOLDA ÖLDÜ?
Yüceer, “2005-2019 yılları arasında ve yıllar itibariyle Hayrabolu-Tekirdağ yolunda kaç kaza meydana gelmiş, söz konusu kazalarda kaç vatandaşımız yaralanmış kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir? Yatırım programına alındığı tarihten bu yana Hayrabolu-Tekirdağ yolu için ne kadar harcama yapılmıştır? Söz konusu harcamaların yıllara göre dağılımı nedir? Projenin toplam bedeli ne kadardır? Tamamlanma oranı nedir? Hayrabolu-Tekirdağ yolu izin planlanan güzergâh değişikliği projesi izin kaç ihale yapılmıştır? Söz konusu ihaleleri hangi firmalar kazanmıştır? İhalelerin bedeli ne kadardır? Projelerin tamamlanma oranı nedir? Söz konusu projelerin tamamlanma tarihi ne zamandır? Halk arasında “ölüm yolu” olarak nitelenen Hayrabolu-Tekirdağ yolunda kazaların önlenmesi izin bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir?” diye sordu
2019’DA BÜTÇE AYIRMADILAR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan yazılı cevabında, “Tekirdağ-Hayrabolu yolunun 2019 yılı Yatırım Programına göre proje bedeli 310.341.000.- TL olup projenin başlama tarihi 2016 yılı bitiş tarihi ise 2021 yılıdır. Söz konusu yolun yapımı için, 2017 yılında 1.487.232.- TL, 2018 yılında 67.860.982.- TL, olmak üzere toplam 69.348.214.- TL harcanmıştır. Tekirdağ-Hayrabolu Devlet Yolunda rutin bakım onarım çalışmaları devam etmekte olup gerekli tüm uyarı levhaları mevcuttur. Söz konusu yolda, Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı Bölünmüş Yol yapım çalışmaları tamamlandığında daha güvenli ve konforlu ulaşım imkânı tesis edilmiş olacaktır” dedi.

Bu haber 331 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı 03 AĞUSTOS 2019'da.!

İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı 03 AĞUSTOS 2019'da.! Tüzük değişikliği KURULTAYI ardından GİK ve MDK seçiminin gerçekleştirileceği İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı’nın...

Tekirdağ Saadet PARTİSİ; İstanbul Sözleşmesi Feshedillmeli Görüşünde.!

Tekirdağ Saadet PARTİSİ; İstanbul Sözleşmesi Feshedillmeli Görüşünde.! Tekirdağ Saadet PARTİSİ, İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nu...
GAZETECİLERE de, HIZIR Gerek..!23 Temmuz 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi