Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ TESUD Başkanının TARİHİ Anıları!

Tekirdağ TESUD Başkanının TARİHİ Anıları!

Tarih 03 Mart 2019, 13:29 Editör TekirdağPOSTASI

Tekirdağ TESUD Başkanı Emekli Kurmay ALBAY, hemşehrimiz Recep YILDIZ, bir kısım ANILARINI bizlerle SOSYAL Medya'da paylaşırken, DÜNYAMIZ ve Bölgemizdeki gelişmeleri daha iyi anlamamızı da, sağlıyor... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Yerelhabermerkezi-Kültür-Politika/DÜNYA-Türkiye

Tekirdağ TESUD Başkanının TARİHİ Anıları!
Tekirdağ TESUD Başkanı Emekli Kurmay ALBAY, hemşehrimiz Recep YILDIZ, bir kısım ANILARINI bizlerle SOSYAL Medya'da paylaşırken, DÜNYAMIZ ve Bölgemizdeki gelişmeleri daha iyi anlamamızı da, sağlıyor...
16 ŞUBAT 1999 PKK LİDERİ ABDULLAH ÖCALAN’IN KENYA’DA YAKALANARAK TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ'nin öyküsünü; O zamanlar bir sınır birliğinde TABUR Komutanı olan hemşehrimiz TESUD Tekirdağ Şube Başkanı, Em.Topçu Kurmay Alb. Recep YILDIZ'ın anlatımıyla veriyoruz:
"20 yıl önce bugün, Abdullah Öcalan’ın Suriye’den Kenya’ya kadar olan yolcuğunun sonunda gerçekleşmiş olan olaydır. Değme bond filmlerine taş çıkartacak bir öykü esasen.
 APO YAKALANDIĞINDA PKK İLE MÜCADELE EDEN BİR TABURUN TABUR KOMUTANIYDIM
 15 Haziran 1997-15 Haziran 1999 tarihleri arasında, Kurmay Yarbay rütbesiyle, Mardin Midyat’ta konuşlu bir İç Güvenlik Taburunun Tabur Komutanı olarak görev yapmaktaydım. Verilen operasyon görevleri gereği Mardin, Şırnak, Tunceli bölgelerindeki operasyonlara iştirak etmekteydik.
 APO’NUN SURİYE’DEN SINIRDIŞI EDİLMESİNİ BAŞLATAN OLAYLAR
 * 16 eylül 1997 ; Kara Kuvvetleri Komutanı Atilla Ateş Hatay sınırında konuştu;
“bazı komşularımız, ismini açık açık telaffuz edeceğim Suriye gibi bazı komşularımız..... apo denen eşkiyayı kendi ülkelerinde barındırıp onu destekleyerek Türkiye’yi terör belasına bulaştırmışlardır”
* 29 eylül 1997; Türkiye Suriye sınırına askeri sığınak yaparak kapsamlı tatbikata başladı – eş zamanlı olarak diplomatik nota verildi.
 * 1 ekim 1997; Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, meclisin açılışında ilk defa Suriye hakkında çok en üst seviyeden çok net konuştu; “esasen Suriye, Türkiye’ye karşı husumet politkası izlemektedir, pkk terör örgütüne aktif destek sağlamayı sürdürmektedir .... mukabele hakkımızı saklı tuttuğumuzu sabrımızın taşmak üzere olduğunu dünyaya duyururuz”
* Bu noktada, ABD talebi ile devreye Mısır girdi, bizzat Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suriye devlet başkanı Hafız Esad’a durumun vehametini ileterek, pire için yorgan yakmamasını iletti.
APO SURİYE TARAFINDAN SINIRDIŞI EDİLDİ
Suriye, baskılara daha fazla dayanamayarak, Abdullah Sarıkurt adına düzenlenmiş bir pasaport ile Şam – Atina – Stockholm tarifeli uçağına bindirildi.
APO YUNANİSTAN’DA
Öcalan, Atina’da Yunan Ulaştırma Bakanı tarafından karşılandı, Yunan Gizli Servisi tarafından 6 saat sorgulandı. Bizzat gizli servisinin başındaki isim tüm görüşmeleri yönetti.nYunan Gizli Servisi, Rusya ile görüşerek, yine Yunan Gizli Servisi’ne ait bir uçakla, apoyu Rusya’ya gönderdi.
APO RUSYA’DA
PKK bu esnada Rusya muhalif lideri, Jirinovski ile temasa geçmiş, apoya ev sahipliği konusunda yedi buçuk milyon dolar karşılığında anlaşmıştı.
APO, Jirinovskinin evinde 5 gün, Odintsovo’da bir evde 28 gün kaldı.
APO İTALYA’DA
PKK bu süreçte Avrupa’daki lobisini kullanarak İtalya Başbakanı Dallama’ya ulaştı, Dallama’nın daveti üzerine, Rusya günleri biten apo İtalya’ya gitti. Öcalan, bir villada 66 gün kaldı. MİT durumu basına sızdırdı ve Türkiye’de İtalya aleyhine protesto gösterileri başladı.
Bu süreçte, Koç ailesi İtalyan ortağı Fiatın sahibi Agnelli ailesi ile temasa geçti, Agnelli ailesi de Dallama başbakan ile görüşerek baskıyı arttırdı. ABD de İtalya ile temasa geçerek sınırdışı talep etti.
APO TEKRAR RUSYA’DA
APO, terör örgütünün kiraladığı bir özel uçakla, cebinde elli bin dolar ile Rusya’ya uçtu.
 Rusya’da dört gün kalan apo, Tacikistan’da Rus hava kuvvetlerine ait bir üsde konuşlandı. Rusya durumdan hoşnutsuzdu ve apo’ya sınır dışı edileceğini tebliğ etti. İmdada yine Yunanistan yetişti.
APO GÜNEY KIBRIS’TA
Yunan gizli servisi, apoyu St. Petersburg’tan aldırdı. Uçak Yunanistan yerine Güney Kıbrıs’a indi. Bu esnada, Yunan gizli servisi apoya kendisinden sonra örgütün başına kimin geçeceğini sorarak gerekli organizasyonları yapmasını talep etmişti. APO için sonun yaklaştığının emaresiydi bu tavır. Apo Güney Kıbrıs’ta çok kısa kalabildi.
APO BELARUS’TA
Apo Hollanda’dan sığınma talep etmişti, cevabı da Belarus’ta beklemeye karar verilmiş, Güney Kıbrıs’tan kalkan uçak Minske indi, ancak Rusya direktifi ile Belarus apoya ülkeye giriş izni vermedi. Minskte uçaktan inmeden eçen 3 saat sonrasında rota yine Yunanistan’dı.
APO YUNANİSTAN’DA
Apo Yunanistan’da bir askeri bölgeye getirildi. MOSSAD durumu MİT’e bildirdi, Yunanistan Türkiye ve ABD baskısı sonucu iyice gerilmişti. Apo burada sadece iki gün kalabilecekti.
ABD İLE YAZILI PROTOKOL YAPILDI
CIA, 4 Şubat 1999 tarihinde, MİT müsteşarı Şenkal Atasagun ile temasa geçti, Türkiye’nin gözü kara takibinden ve çılgın planlarından tedirgin olan Washington yönetimi aponun teslim edilebileceğini bildirdi ancak belli başlı şartlar vardı;
 * Öcalan sağ ele geçirilecek ve adil yargılanacaktı
* Operasyon detayları kapsamlı olarak Türk tarafına verilecekti, kaç kişi olacağı, hangi silahların bulundurulacağı, nasıl bir uçak ile getirilmesi gerektiği
Şenkal Atasagun, jandarma genel komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri ile temasa geçti, ve onun koordinasyonunda devletin zirvesinde bir görüşme yapıldı, Amerikalılar ile yazılı protokol imzalandı.
OPERASYONA GİDECEK EKİP KURULDU
 * Emekli bir albay – sorgulama uzmanı
* 3 MİT görevlisi – yakın dövüş sanatı uzmanı
* İletişim görevlisi – bol dil bilen bir MİT görevlisi
 * Doktor – GATA’dan bir kardiyolog
 Ekip hiçbir bilgi verilmeden, üzerlerindeki tüm iletişim araçlarını bırakarak, CIA ile buluştu, son ana kadar nereye gideceklerini bilmiyorlardı.
Amerikalılar eş zamanlı olarak Yunan gizli servisi ile iletişime geçerek, apoya Kenya’ya gidebileceği ve Güney Afrika’dan sığınma hakkı alabileceği söylendi
APO KENYA’YA GÖTÜRÜLÜYOR
Yunan gizli servis görevlileri, apoyu İsviçre’den kiralanan bir uçakla Kenyaya götürdü. Yunan elçilik görevlilieri heyeti karşılayarak Nairobideki Yunan elçiliğine götürdüler.
NEDEN CAVİT ÇAĞLAR'IN UÇAĞI KİRALANDI
Tam bu esnada Türkiye’de operasyon için bekleyen ekibe Kenyaya gidileceği bilgisi verildi. Devlet envaterinde aralıksız 8 saat uçabilecek özel bir uçak yoktu. Cavit Çağları’n özel uçağı başka bir iş için denilerek 200 bin dolar karşılığında kiralandı.
Cavit Çağlar'ın uçağının seçilmesinin nedeni, Türkiye'de bu modelde tek uçak olmasıydı.
Bu uçak seçildi, çünkü Ankara'ya o dönemde Öcalan'ın Yunanistan tarafından Kenya'dan Hollanda'ya götürüleceği ve bunun Falcon 900b tipi bir uçakla yapılacağı istihbaratı gelmişti.
 Türkiye'de aynı tip uçak arandı ve Çağlar'ın uçağı bulundu.
 Hollanda'dan gelecek uçağın kuyruk numarası, üzerindeki işaret ve renklere kadar her ayrıntı öğrenildi.
 Ardından, Çağlar'ın uçağı Öcalan'ın bulunduğu Kenya'ya değil, komşu ülke Uganda'ya gönderildi.
 Uçağın Uganda'ya, operasyondan birkaç gün önce gönderilmesinin nedeni de, Kenya'da operasyonun yapılacağı hava alanında aynı tipten iki uçağın görülmesinin "dikkat çekeceği" endişesiydi.
ÖCALAN’I ALACAK TÜRK EKİBİ “MUZ TÜCCARI” GİBİ GİTTİ
Öcalan'ı getirecek olan Türk ekibi ve Çağlar'ın uçağını kullanacak iki pilot, 10 gün önce "muz tüccarı" kimliği ile Uganda'ya gitti.
 Ekip, Hollanda'dan Öcalan'ı almaya gelecek olan uçağın, Avrupa'dan kalkışına kadar, Uganda'da bekledi.
 Bu arada Çağlar'ın uçağının üzerindeki tüm bilgiler de, Hollanda'dan gelecek olan aynı tip uçakla eşleştirildi.
 Hollanda'dan uçağın havalandığı öğrenildiğinde, Uganda'daki Türk uçağı da havalandı. Türk uçağı komşu ülkede beklemekte olduğundan, Hollanda uçağından saatler önce Kenya'ya indi.
VERSACE TAKIM ELBİSELİ ÖCALAN 60 SANİYE İÇERİSİNDE PAKETLENİYOR
Bu arada, karada Öcalan'ın Kenya'daki Yunan büyükelçiliği ikametgahından alınması operasyonu başlatıldı. Öcalan, ikametgahtan iki araçla çıktı; öndeki araçta kendisi, arkada ise korumaları vardı. Öcalan'ı taşıyan araç ikametgahtan çıktıktan hemen sonra, yolda Kenya polisi bir çevirme yaptı. Öcalan'ın aracı çevirmeden durdurulmadan geçerken, arkadaki eskort araç durduruldu. Öcalan'ı taşıyan araç, doğrudan havaalanına gitti. Öcalan, son ana kadar kendisini Hollanda'ya götüreceğine inandığı, Yunanlılar tarafından ayarlanmış olan uçağa bineceğini sanıyordu.
 Versace Takım elbiseli Öcalan, gayet mutlu bir şekilde uçağa yöneliyor. Hollanda uçağından önce alana inmiş olan Türk Uçağının kapısında, sarışın renkli gözlü birini görünce tebessüm ediyor… Uçağın kapısı açılıyor ve Öcalan 60 saniye içinde paketleniyor. Uçağa biner binmez sakinleştirici iğne yapılarak uyutuluyor. Uçak havalanırken diğer konvoy, daha havaalanına yeni giriyordu. Keza, Türk uçağı havalandığında, Hollanda'dan gelen aynı tip uçak da, Kenya hava sahasına girmek üzereydi.
PAKET BANDIRMA ASKERİ HAVAALANI’NA İNDİRİLDİ
Uçak Bandırma'ya yaklaştığında, dönemin genelkurmay başkanı bizzat bandırma üssünün komutanını arayarak, kendisine "bir uçak birazdan üsse inecek. içindeki paketi bizzat, aprona giderek sen teslim al" talimatı verildi. ancak operasyonun gizliliği nedeniyle üs komutanına bile "paketin" ne olduğu söylenmedi.Komutan, ancak uçak Bandırma'ya inip de kapısı açıldığında "paketin", Öcalan olduğunu öğrendi.
ABDULLAH ÖCALAN MEMLEKETE HOŞ GELDİN!
 Öcalan artık Türk ekibinin elindeydi, yıllar süren kararlı agresif mücadele meyvesini vermişti,
 apo, uyandığında Levent Göktaş’ın meşhur cümlesi ile karşılaştı; ‘Abdullah Öcalan memlekete hoş geldin!’
LEVENT GÖKTAŞ
Mustafa Levent Göktaş, 1959 Tokat doğumlu emekli albaydır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalıştığı dönemde, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılması ve Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinde görev almıştır.
 1980 Kara Harp Okulu mezunudur. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 3 Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası alma şerefine nail olan tek subayıdır. 1500'den fazla çatışmaya girmiştir. PKK'nın kalbi ZAP'a ilk giren komutandır. 6 adet üstün Birlik Yetiştirme Beratı almıştır. 180 adet takdirnamesi vardır.
 Bu kadar değerli bir subay olan Levent Göktaş, FETÖ Kumpası sonucu Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanarak 5 yıl hapishanede suçsuz yere yatırılmıştır.
SONUÇ
PKK Kurucusu terörist başı Abdullah Öcalan’ın 16 Şubat 1999’da yakalanması ile birlikte yurt içindeki PKK Teröristleri gruplar halinde kaçarak Irak’ın Kuzeyindeki güvenli bölgelere sığınmışlardır. 1999-2002 yılları arasında Türkiye’de terör saldırıları SIFIR seviyesine inmiştir. Daha sonraki yıllarda siyasilerin yanlış politikaları sonucu terör olayları tekrar artarak devam etmiştir.
 Öcalan, 1999'dan bu yana İmralı Adası'ndaki cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekmektedir..
 Recep YILDIZ
 Em.Top.Kur.Alb.
 TESUD Tekirdağ Şube Başkanı

Pha'nın NOTU: Bu gün (19/02/2019) KORKUSUZ yazarı Can ATAKLI'da AKİT TV'nin yayınları nedeniyle, endişelerini dile getirerek, tetikte olmayı önermektededir, İlgili yöneticilerimizin dikkatine...

Bu haber 529 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI!

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI! ANKARA'dan alınan bildirime göre; (TÜRMOB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler OD...

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi!

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi! Sertaç ALKAYA İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı olarak "3 Mayıs Türkçülük Gününüz kutlu olsun..." diyerek, Tüm TÜRKLERİ...
WEB Sitelerinden SİLİNENLER, Neye Göre Siliniyor?26 Mayıs 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi