Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

TÜRK-MACAR Dostları TEKİRDAĞ’da Buluştu.!

TÜRK-MACAR Dostları TEKİRDAĞ’da Buluştu.!

Tarih 15 Ocak 2019, 02:05 Editör TekirdağPOSTASI

Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yeni Yılın ilk ETKİNLİĞİNİ, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde bir otelde, Macaristan'ın İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich’in ve protokoldeki Belediye başkanları ile MACAR Dostluk Derneği üyelerinin katılımıyla, güzel ve anılarda iz bırakan bir gece yapıldı... Pha/S.paşa-Tekirdağ/Habermerkezi-YEREL-Kültür-Tarih-Politika/Türkiye-DÜNYA

TÜRK-MACAR Dostları TEKİRDAĞ’da Buluştu.!
Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yeni Yılın ilk ETKİNLİĞİNİ, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde bir otelde, Macaristan'ın İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich’in ve protokoldeki Belediye başkanları ile MACAR Dostluk Derneği üyelerinin katılımıyla, güzel ve anılarda iz bırakan bir gece yapıldı.
"TÜRK MACAR DOSTLARI TEKİRDAĞ’DA BİR ARAYA GELDİ" başlığıyla MEDYA'ya Macar Dostluk Derneği İligilerince SERVİS edilen bülten aşağıdadır: 
Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yeni Yılın ilk buluşmasını Tekirdağ Ramada Otelde birçok seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleştirdi.
Macaristan'ın İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich’in katılımıyla gerçekleşen buluşmaya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat katılım sağladılar.
Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen program kokteyl, sergi, protokol konuşmaları ve yemek şeklinde devam etti.
Yaklaşık 80 davetlinin katıldığı programda Dernek Başkanı Güneş Gürseler konuşmasına protokole teşekkür ederek başladı. 17 Yılık geçmişine değinerek hedeflerinin Tekirdağ’da Macar Dostluk Derneğini kurum haline getirmek olduğunu belirterek bu doğrultuda önemli yol alındığını ifade etti.
Ardından söz alan Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken konuşmasında; Macar Kültür Merkezi Müdürü Fodor Gabor’a ve Macaristan Turan Vakfı Temsilcisi Ahmet Açıkgöz’e yaptıkları hizmetlerden dolayı, Ramada Oteli’n sahibi ve Macaristan’da Otel yatırımı yaptıkları için Önder Erdoğan ve oğlu Erdem Erdoğan’a teşekkür etti.  
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmasında: "Macaristan Türk Dostluğu için belediye başkanı olduğum şehrin ne kadar önemli olduğun biliyorum. Rakoczi sadece bizim çocukluğumuzdaki bir binanın adı değil, artık onu da biliyoruz. İstiyoruz ki bu şehirde yaşayan herkes Rakoczi’nin ne anlama geldiğini özellikle Macaristan Palamentosu’nun Rakoczi Yılı ilan ettiği bir dönemde içselleştirsin, kavrasın ve ona sahip çıksın. Sadece güzel nostaljik bir bina değil, orada yaşanan dostluğun ve bağımsızlık ateşinin ne olduğunu anlasın. Bu nedenle biz Süleymanpaşa Belediyesi olarak Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın da katkılarıyla Süleymanpaşa’da bu sene dostluk derneğimiz ve Başkonsolosluğumuzla beraber bir etkinlikler silsilesi planlıyoruz. Umarım bu iki ülkenin dostluğuna, Rakoczi ve Tekirdağ’ın tanıtımına katkı sağlar."
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasında: "2019 yılının Macar Parlamentosu tarafından Rakoczi Yılı ilan edilmesinin memnuniyetini hissettiğimiz bu gecede sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Macar Kralı Rakoczi’nin Tekirdağ ile bütünleşmiş bir ismi var, biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’da uzun yıllar misafir ettiğimiz Prens Rakoczi’nin yaşadığı Macar Sokağı’nı yeniden canlandırma açısından büyük bir proje başlattık. Bunun adına da “Miras Atölyesi 1” dedik. Bu bölgede 15 adet evi kamulaştırdık onların birer birer restorasyonuna başlıyoruz. Öncelikle yapmayı planladığımız 2 ev var; her türlü projesi tamamlanan Macar Kültür Enstitüsü ve Anı evi olarak iki evi 1,5 - 2 sene içerisinde Macar Kültür Dostlarına sunacağız."  
İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich ise konuşmasında: "Davetiniz için teşekkür ederim, çok güzel bir programa katılıyorum, böyle bir günde bu kadar dost arasında olmak çok güzel bir şey.
Macaristan Parlamentosu 2019 yılını Rakoczi Yılı olarak ilan etti. 315 sene önce Rakoczi Prensi Erdel Kontu olarak ilan edildi ve sonraki sene tüm Macaristan’ının prensi oldu. Bundan dolayı etkinliklerimiz yıl boyu devam edecek. Ben bir ekonomist olarak ekonomiyle daha çok ilgileniyorum. Bu yüzden Macaristan’da yatırım yapan Önder Erdoğan Bey’e çok teşekkür ederim. Buradaki Dostluk Derneğinin çalışmaları ne kadar başarılı buradan da belli oluyor hem kültürel, hem siyasi, hem ekonomik ilişkilerimiz derinleşiyor. Tüm katılımcıları ve Macar Türk Dostluğuna gönül veren davetlileri kutluyorum."
-
Protokol konuşmalarının ardından 25 yıl Macaristan’da kalan Dr. Erdal Şalikoğlu Türkçe ve Macarca sözlerden oluşan Türküleri sazı ile seslendirdi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri gece boyunca müzik dinletisi sunarken Dernek Başkanı Güneş Gürseler, Nazım Hikmet’in Macaristan’da kaldığı yıllarda kaleme aldığı ve dillere pelesenk olan “Macar Toprağı” isimli şiiri okuyarak katılımcılardan yoğun alkış aldı.
Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yöneticileri Adem Dalgıç, Sedat Kaplan ve Fatih Erge gecenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan isimler oldu.

Bu haber 246 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) KAMUOYUNA Duyuruldu.!

Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) KAMUOYUNA Duyuruldu.! AB'nin bugüne kadarki en büyük insani yardım programını güçlendirmek için 127 milyon Avro Ek Destek ayırdığı; A...

Resmi Kurum ve STK'lardan BAYRAM Mesajları.!

Resmi Kurum ve STK'lardan BAYRAM Mesajları.! TC Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TC Tekirdağ Valiliği, TC Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ile Tekird...
İSTANBUL SEYAHAT SOSYAL YÖNÜ OLAN BİR İŞLETMEDİR15 Ağustos 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi