Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

ASGARİ Ücret MEMNUN Etmedi.!

ASGARİ Ücret MEMNUN Etmedi.!

Tarih 27 Aralık 2018, 00:41 Editör Önemli-H-ve-YOR

EKONOMİYİ Besleyen ÜCRETLE geçinen EMEKÇİLERİ ilk sırada ilgilendiren ASGARİ Ücret BELLİ oldu, ÇALIŞAN-Emekçi kesim MEMNUN olmadı; aylardır tartışılan ve yaklaşık 10 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret AGİ dahil , NET ele geçen 2.020 TL olarak açıklanınca İLK itiraz yollu tepki BİRLEŞİK METAL-İŞ Sendika Yöneticilerinden AÇIKLAMA olarak geldi... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi-YEREL-EKONOMİ-Politika/TÜRKİYE

ASGARİ Ücret MEMNUN Etmedi.!
EKONOMİYİ Besleyen ÜCRETLE geçinen EMEKÇİLERİ ilk sırada ilgilendiren ASGARİ Ücret BELLİ oldu, ÇALIŞAN-Emekçi kesim MEMNUN olmadı; aylardır tartışılan ve yaklaşık 10 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret AGİ dahil , NET ele geçen 2.020 TL olarak açıklanınca İLK itiraz yollu tepki BİRLEŞİK METAL-İŞ Sendika Yöneticilerinden AÇIKLAMA olarak geldi...

"ASGARİ SEFALET ÜCRETİNE HAYIR" başlığıyla MEDYA'ta servis edilen Bu Bülten, aynı zamanda Birleşik METAL İşçileri sendikasının, www.birlesikmetalis.org isimli RESMİ WEB sitelerinde de, yayınlanmıştır: Aylardır tartışılan ve yaklaşık 10 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret AGİ dahil 2.020 TL olarak açıklandı. Belirlenen bu rakam ile milyonlarca emekçinin açlık sınırlarında süre gelen yaşamı devam edecek ve emekçiler bir kez daha açlıkla terbiye edilmeye mahkum edilecek demektir.
Bu asgari ücret, sendikamızın Araştırma Dairesinin 6.424 TL olarak açıkladığı yoksulluk sınırının çok çok altında, 1.857 TL olarak açıkladığı açlık sınırının ise AGİ’yi düştüğümüzde tam sınırındadır.
Konfederasyonumuz DİSK’in talep ettiği asgari ücret ise bilindiği gibi 2.800 TL.’dir
Dolar bazında asgari ücret 425 dolardan 381 dolara düşmüş, böylece Türkiye’de çalışan işçiler diğer ülkelerdeki çalışanlara göre daha da fakirleşmiştir.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na işçiler adına katılan Türk-İş Başkanının daha önceki açıklamalarında telaffuz ettiği 2500 TL’nin ise oldukça uzağında kalan bu asgari ücret ile bir kez daha görülmüştür ki seçim şartlarında bile siyasi iktidar çalışanları, emekçileri ancak bu kadar ciddiye alabilmektedir.
Gerçekten de çalışanlar için yaşam her geçen gün biraz daha ağırlaşmaktadır. Hele ki zorlu kış koşullarının giderek acımasızlaştığı bugünlerde yüzde 40’ları aşan elektrik ve doğalgaz zamlarından sonra en temel ihtiyaç olan barınma ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanması artık asgari ücretli için olanaksız hale gelmiştir.
Oysa asgari ücretle çalışan bir işçinin bırakın karnını doyurma, barınma ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasını, ailesiyle birlikte eğitim, kültür ve sağlık hizmetlerinden ihtiyaçları doğrultusunda yararlanabilecek, kısacası insanca yaşayacak bir ücret düzeyine ulaşması gerekmektedir.
Türkiye her gün beş işçinin çalışırken iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdiği bir ülkedir. Ülkemiz dünyada çalışırken ölme ihtimalinin en yüksek olduğu üçüncü ülke durumundadır.
Dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğu iddia edilen bir ülkede çalışmanın ölüm veya açlıkla cezalandırılması ise kabul edilemez.
Türkiye’de 2002’den buyana açlık sınırındaki artış asgari ücretin 4.5 katı olarak gerçekleşmiştir. Bu ülkenin işçileri olarak, böylesi dayatmaları kabullenmek bizler için utanç vericidir.
Ancak buna rağmen Türk-İş Başkanının 40 yıldan buyana sadece üç kez oybirliğiyle belirlenen asgari ücret rakamına dördüncü kez imza atarak bu vebale ortak olması af edilebilir bir durum değildir.
Biz DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak asgari sefalet ücreti diye belirlenen rakamı, bu ülkenin ve siyasi iktidarın utanç rakamı olarak görüyor ve yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz
BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu

Bu haber 236 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

EDİRNE'nin Enez İlçe Belediyesi TROL ve GIRGIR TEKNELERİNİN Gelmediğini Müjdeledi..!

EDİRNE'nin Enez İlçe Belediyesi TROL ve GIRGIR TEKNELERİNİN Gelmediğini Müjdeledi..! Geçtiğimiz günlerde; Enez halkı günlerdir Enez Limanında bekleyişe geçmiş ve protesto yürüyüşleri yapmıştı. Enez Be...

Tekirdağ'da; 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ile Mesajları.!

Tekirdağ'da; 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ile Mesajları.! Tekirdağ Valiliği 8 Madde halinde 15 Temmuz Demokrasi ve MİLLİ BİRLİK Günü Etkinliklerini duyurken, birçok resmi ve...
TEK HEDEF, HER ŞARTTA İKTİDAR OLMAK!05 Temmuz 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi