Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

5. Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu YAPILDI.!

5. Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu YAPILDI.!

Tarih 22 Kasım 2018, 21:45 Editör TekirdağPOSTASI

Trakya Kalkınma Ajansı ve Oda/Borsalar iş birliğiyle; bu yıl da, organize edilen 5’inci Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu Tekirdağ SÜLEYMANPAŞA İLÇESİNDE, bir OTELDE gerçekleştirildi... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi-Yerel-Bölgesel-Ekonomi-Politika/Türkiye-DÜNYA

5. Uluslararası Trakya ve Balkan
İş Forumu YAPILDI.!
Trakya Kalkınma Ajansı ve Oda/Borsalar iş birliğiyle; bu yıl da,  organize edilen 5’inci Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu Tekirdağ SÜLEYMANPAŞA İLÇESİNDE, bir OTELDE gerçekleştirildi...
Tekirdağ'da bir OTELDE TTSO-TOBB ve Trakya KALKINMA Ajansının İşbirliğiyle gerçekleşen toplantının açılış konuşması esnasında, Tekirdağ Ticaret ve Sanayii ODASI Başkanı Cengiz Günay; “Balkan coğrafyasındaki ülkelerle işbirliği yapmak, bizim için aynı zamanda tarihsel bir sorumluluk.” olduğuna vurgu yapan bir konuşma yaptı...
Trakya Kalkınma Ajansı ve Oda/Borsalar iş birliğinde bu yıl 5.si düzenlenen Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu Tekirdağ Ramada Otel’de düzenlenen organizasyonla gerçekleştirildi. İş forumuna Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, çevre il ve ilçelerden oda/borsa başkanları ile yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri ile Trakya Bölgesi, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’dan çok sayıda iş insanı katılım sağladı.
Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay forumda yaptığı konuşmada, “Trakya Kalkınma Ajansı ile Oda ve Borsalarımız işbirliğinde gerçekleştirilen 5. Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu’na hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.
Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz etkinlikle Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Karadağ’dan 100’e yakın iş insanını, ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda bulunan güzel şehrimiz Tekirdağ’da, Süleymanpaşa’da ağırlamaktan, misafir etmekten mutluluk duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Kıymetli iş insanları, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz şehrimize hoş geldiniz!  Bizler Trakya Bölgesinde, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri olarak, Balkan coğrafyasındaki ülkelerle ticari, ekonomik ve sosyal anlamda daha çok işbirliği yapmanın bizler için aynı zamanda tarihsel bir sorumluluk olduğunu biliyor ve bu nedenle bugün bir arada olduğumuz böylesine kapsamlı toplantıları son derece önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum.
Değerli konuklar, Tekirdağ, konumu itibarı ile İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı ile oldukça cazip yatırım imkânları sunmaktadır. Tekirdağ, Trakya’nın sosyal, kültürel, ekonomik anlamda gelişmiş; denize 135 km kıyısı olan, bir milyon üzerinde nüfusu barındıran önemli bir kenttir. İl Genelinde 13 Organize Sanayi Bölgesi ve 1 Avrupa Serbest Bölgesi ile Türkiye genelinde tüm gelişmişlik endekslerinde iller arasında ilk on kentten biridir. Diğer yandan Edirne ve Kırklareli illerimizde Tekirdağ’ı dört ana sektör başlığı altında inceleyebiliriz; 1 – Tarım ve Hayvancılık 2- Hizmet Sektörü 3- Sanayi Üretimi 4- Lojistik Sektörü
Tarım ve Hayvancılık: İlimiz ve bölgemizde tarım ürünleri ile ilgili buğday, ayçiçeği, kanola, üzüm ve zeytin gibi tarımsal ürünler ön plana çıkmaktadır. Tekirdağ Türkiye buğday üretiminin %5’ini, ayçiçek üretiminin %30’unu, kanola üretiminin %40’ını gerçekleştirmektedir. Ayrıca hem Tekirdağ’da hem de Trakya’da gelişmiş bir tarıma dayalı sanayi vardır. Yine bağcılık ve şarapçılıkta bölgemiz çok gelişmiştir. Türkiye şarap üretiminin %30’unu Tekirdağ gerçekleştirmektedir ve ilimizde 1200’ün üzerinde üzüm geni mevcuttur. Hayvancılıkta, hastalıklardan ari olan ilimiz ve bölgemiz hayvansal ürünlerin işlenmesinde, yetiştirilmesinde önemli yere sahiptir. Bölge olarak Türkiye süt üretiminin yaklaşık %8’ini üretmektedir.
Hizmet Sektörü: Tekirdağ mavi bayraklı plajları; doğa sporları, trekking ve yamaç paraşütü alanları, Rakoczi ve Etnografya Müzesi, Namık Kemal Evi, Trakların kalıntıları gibi pek çok önemli eserleri de barındırmaktadır. Diğer taraftan Namık Kemal Üniversitemiz genç bir üniversite olmasına rağmen yaklaşık 36 bin öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti vermektedir. Gelişmiş altyapı ve duble yol ve otobanlarımız ile 1 saatlik mesafede Yunanistan, 1 saatlik mesafede Bulgaristan ve yine 1 saatlik mesafede dünya kenti İstanbul’a ulaşılmaktadır. Bu detaylar Tekirdağ’ın hizmet sektöründe de gelişmesinin önemli etkileridir.
Sanayi Sektörü: Tekirdağ, sanayi sektöründe de ülkemizin en önemli kentlerinden biridir.  6 kıtada, 150 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ayrıca 13 OSB, 1 ASB ile bu alanda da Türkiye’nin lider şehirleri arasındayız. Trakya Genelinde 19 Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta olup, toplam 1500’ün üzerinde tesis Tekirdağ İl sınırları içerisinde konuşlanmış olmakla birlikte bölge genelinde 2000 adet üretim yapan sanayi kuruluşumuz mevcuttur. Bu tesislerin üretim faaliyetlerini incelediğimizde ise;
Bitkisel yağ, un ve yem sanayi; Tekstil, hazır giyim; Deri ve konfeksiyon; Plastik, kimya, boya ve cam sanayi; Enerji; Tarım makinaları; Makine ve teçhizat, otomotiv yan sanayi; Beyaz eşya, elektrik – elektronik sanayi; Sağlık, ilaç; Kağıt; Ambalaj; Orman ürünleri; İçecek sanayi ve madenciliğin gelişmiş olduğunu görüyoruz. Değerli misafirler, Tekirdağ sanayisi, son 10 yılda bir başarı hikâyesine imza atmıştır. 10 sene önce Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde bir elin parmakları kadar firmamız varken, bugün ilk 500 ve ikinci 500 listelerinde onlarca firmamız bulunmaktadır.
Lojistik Sektörü: Bir bölgenin  ihtiyacı olan tüm altyapıya sahip kentlerden biridir Tekirdağ; duble yollar, çevre yolları, uluslar arası tren ağına bağlı demiryolları; iç-dış ve kargo uçuşları, charter seferleri yapılan havalimanı ve bünyesinde dört adet dış ticaret limanı bulunmaktadır.
İstanbul gibi büyük bir metropolün komşusu olarak, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan yolların kavşak noktasında yer alan, 135 kilometrelik sahilinde ülkemizin önemli limanlarını barındıran Tekirdağ, ticaret ve sanayi potansiyeli açısından eşsiz bir konuma sahiptir. Tekirdağ, üretim avantajının yanı sıra ülkemiz ihracatında en büyük paya sahip Avrupa ülkelerine olan yakınlığı ile navlun maliyetleri açısından sanayiciye büyük avantajlar sunmaktadır. Eğitim oranı olarak Türkiye ortalamasının hayli üzerinde yer alan Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi de nitelikli iş gücü kaynağı olarak sanayiciye önemli artılar sağlamaktadır. Tüm bu artılarıyla Tekirdağ, yurtiçi ve yurtdışından gelecek yatırımcılarına, maliyeti düşük fakat artı değeri yüksek sanayi üretimi potansiyeli ile oldukça cazip imkânlar sunmakla kalmamakta, Ortadoğu ve Uzak Doğu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olarak da küresel zenginliğin yeni yoğunlaşma bölgelerinden biri olmaya adaydır.  
Değerli misafirler, Tekirdağ’ın ekonomi ve ticari hayatına dair bilgiler paylaşarak sizlere özetle şehrimizin fotoğrafını çekmeye çalıştım. Ümit ediyorum ki bugün balkanlardan gelen işadamlarımız ile bölgemiz işadamları arasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelerin ticaret potansiyelini artırarak, işbirliğimizi güçlendirecektir. Sözlerime burada son verirken toplantımızın gerçekleşmesinde katkıda bulunan tüm kurumlara, emeği geçen paydaşlarımıza teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum.”
dedi.
-Öte Yandan; "Başkan Kadir Albayrak 5. Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumuna katıldı" başlığıyla SERVİS edilen Bülten göre de; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen 5’inci Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumuna katıldı.
-
Ramada Otel’de düzenlenen iş forumuna Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen iş adamları ve Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Romanya’dan gelen iş adamları katıldı.
Mutlu Bir Tekirdağ Hedefiyle Yola Çıktık
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ, Türkiye’nin önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi. 30 Mart 2014’ten itibaren Büyükşehir statüsüne kavuştu kentimiz. Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla beraber ilçe sayımız 11’e yükseldi. Son adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 1 milyon 5 bin 463 nüfusa sahibiz. Yüzölçümümüz de 6 bin 313 kilometrekare. Ben de böyle bir kentin kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bin 751 gündür görevimin başındayım. Allah kısmet ederse, halkımızdan aldığımız yetkinin tamamlanmasına 135 gün kaldı. Sonrasında ne olacağına değerli halkımız karar verecek. Trakya Bölgesi, çok önemli vizyonlara sahip bir bölge. Tabi biz Tekirdağ’da, güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımlarıyla, turizmi ve üniversitesi ile çevreye duyarlı, kentleşmesini tamamlamış, yaşanılabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ hedefiyle yola çıktık. Bugün geldiğimiz noktada bu hedefimize de oldukça yaklaştık. Tekirdağ, Türkiye genelinde geliri giderinden fazla olan 10 ilden biridir. Sanayi olarak Türkiye’nin başında gelen iller arasındayız. Tarım anlamında da çok verimli topraklar üzerinde yer alıyoruz. Temel besin maddelerinin önemli bölümü kentimizde yetiştiriliyor. Çok geniş tarım alanlarına sahibiz. Bölgemiz tarımda hastalıktan ari bölgedir. Şartlarımız hem tarıma hem de hayvancılığa oldukça elverişli. Turizm konusunda ise Allah Tekirdağ’a her türlü güzelliği vermiş. İki deniz ile komşuyuz. Marmara Denizi’ne 136 kilometre, Karadeniz’e ise 2,5 kilometre kıyımız var. Bunun yanı sıra eko turizm, eno turizm ve agno turizme de elverişli bir bölgede bulunuyoruz. Saray ilçemizde çıkan jeotermal potansiyel de bölgemize ayrı bir zenginlik kattı. Trakya Bölgemizde üniversite vizyonu da çok önemli bir vizyon. Bölgemizde bulunan üniversitelerimiz, hepsi birbirinden kıymetli akademik çalışmalara imza atıyorlar. Son olarak lojistik vizyonumuz var. 10 tane limanımız var. Asyaport Limanımız, Türkiye’nin sayılı konteyner limanları arasında. Her gün yaklaşık bin 250 konteyner giriş çıkışı var. Bütün bunları saydığımız zaman, Tekirdağ ve Trakya Bölgemiz, yerli ve yabancı iş adamları için önemli yerleşim yerleri arasındadır. Kentimizin en önemli özelliklerinden biri de nüfus artışında Türkiye genelinde ikinci sırada olmasıdır. Her sene 25-30 bin civarında nüfus artışımız oluyor. Bu artışın büyük bölümü de Çorlu, Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerimiz gibi sanayisi güçlü olan bölgelerimizde gerçekleşiyor. Bu tür toplantıların, forumların ilimizde gerçekleşmesi çok olumlu gelişmelerdir. Bundan sonra da böyle toplantıların ilimizde gerçekleşmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak, her türlü desteği vereceğiz. İş forumumuzun Trakya Bölgesi ile Balkanlar için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Herkese saygılar ve sevgiler sunuyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından programın ikinci oturumuna geçildi. İkinci oturumda programa davetli iş adamları ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Bu haber 385 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Pazartesi Günü; TETAŞ ve Tekpark ARAÇLARI Bedelsiz YOLCU Taşıyacak.!

Pazartesi Günü; TETAŞ ve Tekpark ARAÇLARI Bedelsiz YOLCU Taşıyacak.! Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi (Mobil) yani HALK deyişiyle CEP telefonlarına, B001 kodu taşıyan bir bildirim gönder...

İZMİR Büyükşehir BELEDİYESİ, EGİAD Ziyareti.!

İZMİR Büyükşehir BELEDİYESİ, EGİAD Ziyareti.! İZMİR Büyükşehir BELEDİYESİ, Tunç Soyer’den her ay düzenli olarak biraraya gelme sözü alın, (EGİAD) Ege Genç İŞ İNS...
TEK HEDEF, HER ŞARTTA İKTİDAR OLMAK!05 Temmuz 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi