Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

İŞ GÜVENCESİ OLMAYAN KAMU İSTİHDAMINI KABUL ETMİYORUZ!

İŞ GÜVENCESİ OLMAYAN KAMU İSTİHDAMINI KABUL ETMİYORUZ!

Tarih 01 Kasım 2016, 00:15 Editör (TTTDGT)

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU, GENEL MERKEZ ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİ, Engin ÇOĞAL, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirilen ‘Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’nı değerlendirdi... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/

İŞ GÜVENCESİ OLMAYAN KAMU İSTİHDAMINI KABUL ETMİYORUZ!

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU, GENEL MERKEZ ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİ, Engin ÇOĞAL, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirilen ‘Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’nı değerlendirdi...

"AKP iktidarı uzun süredir "657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda" değişiklik adı altında "Kamu Emekçilerinin" iş güvencesini ortadan kaldırmak istemekte ve kamu emekçilerinin kazanımlarını ortadan kaldıracak uygulamaların fırsatını kovalamaktadır.

Siyasal iktidarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirilen ‘Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’nda, "Kamu personeli alımlarının nasıl yapılacağı, ceza ve ödül sistemi, kamu personeli dağılımında denge" konularının görüşüleceği açıklanmıştı.  Devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan memurları ilgilendiren çalıştayda Kamu emekçilerini temsil eden sadece ama sadece yandaş konfederasyon ve sendikaların katılımı olmuştur.

Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıran birçok düzenlemenin konuşulduğu çalıştayda, hazırlanan taslağa göre, “memurlar, performanslarına göre ücret alınması ve  performans düşüklüğü gerekçesiyle işten atılmasının” zemini hayata geçirilmek istenmektedir.

Devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların devletin çalışanı olduğu uygulaması ortadan kaldırılmakta ve mevcut kanunda yer alan “devlete bağlılık” ifadesi, “milli iradeye sadakat” olarak değiştirilecektir.  Bu anlayış ile kamu emekçileri siyasi iktidarın ideolojisine göre seçilecek ve siyasi kadrolaşmanın önünü açılacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun “Memuriyete atanan kişi emekliliğe kadar kendini garantide görüyor, bu da kişinin kendisini geliştirmesini engelliyor. Bu anlayışı kıracak, kamu çalışanının kendisini geliştirmeyi merkezine alacak bir sistem getirmek istiyoruz” ifadelerini kullanması esef vericidir. Çünkü Kamu emekçilerinin sisteminde yapılacak değişiklik memurların sınırlı iş güvencesi meselesi değildir. Amaç; kamu kurum ve kuruluşlarının adım adım piyasanın koşullarına ve emperyalizmin hizmetine açılmasıdır. Tüm bu yapılanların özelleştirme politikalarının sonucu olarak değerlendiriyoruz ve Çalışma Bakanını bu anlayışından vaz geçmeye davet ediyoruz!

AKP 14 yıllık iktidarı döneminde;  yasa, torba yasalar ve yönetmelik değişikliği ile kamu alanında birçok değişiklik yapmıştır. Ancak anlaşılan o ki bu kadar değişiklik siyasi kadrolaşma için yetmemektedir ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda köklü değişiklik hedeflenerek kamu emekçileri siyasi iktidara bağlanmak istenmektedir.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından kamu kurumlarının ve kamu emekçilerinin haklarını belirleyecek çalışmanın yandaş sendikalar ve konfederasyonlarla işbirliği içinde yapılarak hayata geçirilmek istemektedir. Çünkü ne o konfederasyonlardan ses çıkmakta ne de hükümet bizlere sormaktadır. Bakanlar Kurulu’nun yönetmelik değişikliğine ilişkin olarak daha önce DPB çalıştayı başlamadan, 17 Ekim’de, karar aldığı, söz konusu kararı da 22 Ekim tarihli Resmi Gazetede yayımladığı görülmektedir.

Siyasi hükümete ve yandaş konfederasyonlara sesleniyoruz!
Kamu emekçilerinin iş güvencesi kırmızı çizgimizdir.
Hükümet,  her fırsatta kölelik düzenini hayata geçirmekten  ve değişiklik adı altında memurlara 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirme adı altında cilalıyıp pazarlamaktan vazgeçmeye davet ediyoruz.
Kamu emekçileri hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıdır ve devletin memuru ve çalışanı olarak görev yapmalıdır.
‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te yapılan ve sözlü sınav uygulamasının hayata geçiren uygulama derhal kaldırılmalıdır.
Kamu emekçilerinin sözlü sınav uygulamasına tabi kılanarak ya da performans kriteri getirilerek "hükümetin memuru" yapma uygulaması devlete zarar verecektir.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Kamu emekçilerinin iş güvencesini ve kazanılmış haklarını sonuna kadar koruyacağız. Bu nedenle de kamu emekçilerinin siyasi iktidarın memuru olmalarını düzenleyecek her türlü çalışmaların karşısında yer alacağımızı, her türlü demokratik zeminde ve hukuksal alanda mücadelemizi yürüteceğimizin bilinmesini istiyoruz."

                        ENGİN ÇOĞAL
      BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU
GENEL MERKEZ  ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİBu haber 1146 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Kırmızı Et Üretim İstatistikleri, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2019

Kırmızı Et Üretim İstatistikleri, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2019 TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü, Özel Bilgilendirme Sistemi (ÖBS)'nin 09.08.2019 tarihli ve30705 Sayılı Bülteninden...

TOPLU Taşıma ARAÇLARI BAYRAM da, 1. ve 2. Gün ÜCRETSİZ..!

TOPLU Taşıma ARAÇLARI BAYRAM da, 1. ve 2. Gün ÜCRETSİZ..! Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİ Bülteninden edinilen bilgiye göre; Kurban Bayramı dolayısıyla, Tekulaş tarafından iş...
İSTANBUL SEYAHAT SOSYAL YÖNÜ OLAN BİR İŞLETMEDİR15 Ağustos 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi