Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Reyhan PÖGE Güvenlik-İş Sendikası Tek. İL TEM. AÇIKLAMASI...

Reyhan PÖGE Güvenlik-İş Sendikası Tek. İL TEM. AÇIKLAMASI...

Tarih 04 Nisan 2016, 13:37 Editör TekirdağPOSTASI

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Güvenlik-İş kolu Tekirdağ İL Temsilciliği, Reyhan PÖGE tarafından, TAŞERON İŞÇİLER hakkında açıklama yayınlamıştır... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Ekonomiservisi

Reyhan PÖGE Güvenlik-İş Sendikası Tekirdağ İL TEM. AÇIKLAMASI...

Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Güvenlik-İş kolu Tekirdağ İL Temsilciliği, Reyhan PÖGE tarafından, TAŞERON İŞÇİLER hakkında açıklama yayınlamıştır...

Açıklama Şöyledir; "GÜVENLİK-İŞ SENDİKASI TEKİRDAĞ İL TEMSİLCİLİĞİ
Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Güvenlik-İş olarak çok büyük çaba ve emeklerle kazandığımız kadro hakkı Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun kamu’da taşeron işçilerin bir kişi bile dışarıda kalmayacak kadroya alıyoruz açıklamasıyla büyük bir coşku meydana getirmiş,ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklaması ile de büyük hüsrana neden olmuştur.
 
Güvenlik-İş Sendikası olarak taşeron işçilerine kadro verilmesi amacıyla hazırlanacak olan yasa tasarısının Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalar nezdinde, gerçekleştirilmeye çalışılanın aslında ‘Taşeron İşçilere Kadro Yerine Hak Gaspı’ olduğu ortadadır.

‘’Kamu’da taşeron işçilere kadro hayali bile kurdurmadılar.’’
Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalarla birlikte ortaya çıkan ayrıntılar bizlere bir nevi ‘Kamu’da Taşeron İşçisiyle Dalga Geçilmeye’ çalışıldığını göstermektedir.
Getirilmeye çalışılan yasa tasarısı ile birlikte, geriye dönük hakların ve kıdem tazminatının yok edilmeye çalışıldığı da ortadadır.

‘Taşeron İşçiler Haklarından Feragat Edecektir’ düşüncesi bile başlı başına düşünülen yasa tasarısının ortaya çıkardığı bir hayal kırıklığıdır.

Neticesinde 3 yıllık imzalanması düşünülen sözleşme ile Özel Sözleşmeli Personel statüsünde iş güvencesinden yoksun bir biçimde kamuda çalıştırılmak istenen taşeron işçiler
‘Sözleşme Değil Kadro’ istemektedirler.

Özel Sözleşmeli Personele HAYIR-Kadrolu İşçiliğe EVET diyoruz.
Çalışma hayatını ilgilendiren ve taşeron belası gibi bir sorunu çözmeye çalışan Hükümet yetkilileri böyle önemli bir konuyu taraflara sormadan, ortak akıla başvurmadan ben yaptım olacak anlayışı ise Sayın Başbakanımızın sivil toplum kuruluşları ve Sendikalar ile ilgili yaptığı açıklamaların tam tersidir,hani bizlere sorulmadan,uzlaşılmadan çalışma hayatında kararlar verilmeyecekti,bizlerin kaderi Maliye Bakanlığında bir takım bürokratların masa başında aldığı kararlara mı kalacak,ülkemizde Çalışma Bakanlığı denilen kurum ne işe yarar.
Çalışma Bakanını ilgilendiren bir konu da ülkemizin çalışma hayatında geldiği nokta ortadadır.

Bizler özel güvenlik görevlileriyiz; bizler zaten bir statüye sahibiz, bizler 5188 sayılı Özel Güvenlik Görevlileri Kanununa tabiyiz ve 4857 sayılı iş kanununa göre işçiyiz.
‘’Özel Güvenlik Görevlileri işçidir ve işçi kalacaktır’’.
Dolayısıyla düzenlenecek ve çalışma hayatında kaosa neden olacak bu statüyü asla ama asla kabul etmiyoruz. Özel sözleşmeli personel statüsüne geçmek isteyen taşeron işçilerine sınav şartının getirilmesi ise tam bir muammadır, sınavı kazanamayan taşeron işçiler açıkça işsiz kalacaktır, bu nasıl güvencedir.
 
Taşeron tasarısının bu haliyle meclis de görüşülmesi sağlıklı değildir. Taşeron işçilere kadro veriliyor aldatmacası ile birlikte düzenlemenin yasalaşması halinde yaşanılacak durumun mevcut düzenden daha kötü bir halde olacağı ortadadır.
 ‘Kadrolu Çalışma Hayal Olacaktır’.
Düzenlemenin yasalaşması halinde unutulmamalıdır ki ‘Taşeron Tasarısının Sendikaları Bitirecek’ bir işlevi de bulunmaktadır, Bizler Türk-İş konfederasyonuna bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası olarak gerekiyorsa ‘Taşeron Tasarısına Karşı Meydanlara İnerek’ hakkımızı arayacağız.

Bu düzenlemenin bizi mevcut halimizden daha geriye götüreceğinin bir kez daha altını çiziyoruz.
Taşeron işçilerin hakkı ‘Kadrolu İşçi’ olmaktır. Hakkımız olanı alana kadar, bu zamana kadar olduğu gibi özel güvenlik işçileri ve üyelerimiz için bundan sonra da her türlü mücadeleyi vereceğiz."
 
Güvenlik-İş Sendikası Olarak ‘’Yanlışa Evet Diyemeyiz’’

Tekirdağ İl Temsilcisi Reyhan PÖGE

Bu haber 3019 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

SMMMM'lere MEVZUAT Değişiklikleri!

SMMMM'lere MEVZUAT Değişiklikleri! Türmob SMMMM'lere MEVZUATTA olan değişikliklerii, göndererek, sisteminii güncelliyor, kendince ve gücüne göre, ...

Merkezi İSTANBUL'da OLAN TÜSİAD Açıklama YAYIMLADI!

Merkezi İSTANBUL'da OLAN TÜSİAD Açıklama YAYIMLADI! TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında bir açıklama yap...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi