Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Türk Ocağı Tekirdağ Şubesi KAHVALTI Buluşması DENEMESİ!

Türk Ocağı Tekirdağ Şubesi KAHVALTI Buluşması DENEMESİ!

Tarih 31 Mart 2016, 00:46 Editör Tekirdağ Türk O

Türk Ocakları Tekirdağ Şubesi Yönetimince düzenlenen dayanışma ve kaynaşma kahvaltısı Tekirdağ Öğretmenevinde gerçekleştirildi. PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi

Türk Ocakları Tekirdağ Şubesi,
 KAHVALTI Buluşması DENEMESİ!

Türk Ocakları Tekirdağ Şubesi Yönetimince düzenlenen dayanışma ve kaynaşma kahvaltısı Tekirdağ Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Hakkında: www.tr.wikipedia.org/
Yukarda kaynağına bakıldığında, katılmayanların neler kaybettiği konusunda kendilerince fikir yürütmelerine yardımcı olmak üzere aynı kaynağın MİLLİ MÜCADELE kısmını verelim:
"Türk Ocağı, Milli Mücadele döneminde (1918-1922) varlığını evrak üzerinde aralıksız sürdürdüyse de İstanbul’un işgali sırasında Ocak binasının da İngiliz askerleri tarafından basıp işgal edilmesi (12 Mart 1920) üzerine çalışmalarına fiilen ara verdi. Ocaklılar Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’da destek verdiler ve TBMM hükümeti kurulduğunda ocağın Merkezi Ankara’ya yerleşti.
İngilizlerce fiilen kapatılmasından önce dernek, İzmir'in işgali’ni protesto etmek ve ulusal direnişi örgütlemek için çalıştı. İzmir’in işgalinden bir gün önce Redd-i İlhak Beyannamesi İzmir Türk Ocağı’nda kaleme alınmış ve Ocak’ta toplanan direnme taraftarlarınca Anadolu’ya duyurulmuştu. Mustafa Kemal’in önerisiyle İzmir’in işgalini protesto için İstanbul’da düzenlenen ünlü Fatih ve Sultanahmet mitinglerine Türk Ocakları öncülük etti. Son Osmanlı Mebusan Meclisi için gerçekleşen seçimlere Türk Ocakları Başkanı Hamdullah Suphi de katıldı ve Antalya mebusu olarak mecliste yer aldı; Misak-ı Milli’nin mecliste kabul edilmesinde etkili oldu.
12 Mart 1920’de Türk Ocakları binasını basan İngiliz kuvvetleri derneğin kütüphane ve koleksiyonlarını dağıttı, birçok üyeyi Malta’ya sürdü. Başkan Hamdullah Suphi ve tutuklanmaktan kurtulabilen pek çok Ocaklı Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleye katıldı. Fiilen savaşan Ocak gönüllülerinden oluşturulan “Sakarya İzci Oymağı” adlı birliğin tamamına yakını Sakarya Savaşı’nda şehit düştü.
Zaferin kazanılmasının ardından üye sayısı hızla artan Türk Ocakları’nın şube sayısı 9 Eylül 1922’de İzmir’in işgalden kurtuluşundan sonra kısa süre içinde 54’e çıktı[4]."

Tekirdağ TÜRK OCAĞI Faaliyetlerinden BİRİ için;
Basına Ulaşan açıklamada Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa ÖKLÜK şöyle demiştir:
"TÜRK OCAKLARI MENSUPLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİLER
MUSTAFA ÖKLÜK-Türk Ocakları Tekirdağ Şubesi Yönetimince düzenlenen dayanışma ve kaynaşma kahvaltısı Tekirdağ Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Türk Ocaklarının kuruluşunun 104. yıldönümü münasebetiyle kahvaltı organizasyonunu bugüne denk getirdiklerini bildiren Şube Başkanı Hasan Erge,"Yoğun katılım bizi ziyadesiyle memnun etti. Bunu bir başlangıç olarak kabul edersek devamını daha geniş kitlelere hitap ederek tekrarlamak istiyoruz"dedi. Her hafta Salı günleri dernek merkezinde ocak başı sohbetleri adı altında toplandıklarını ve değişik konu ve konuklarla bir araya geldiklerini hatırlatan Türk Ocakları Tekirdağ Şube Başkanı Hasan Erge "İlgilenen tüm gönül sevdalılarımızı camiamıza bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Bu haber 1342 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

EDİRNE'nin Enez İlçe Belediyesi TROL ve GIRGIR TEKNELERİNİN Gelmediğini Müjdeledi..!

EDİRNE'nin Enez İlçe Belediyesi TROL ve GIRGIR TEKNELERİNİN Gelmediğini Müjdeledi..! Geçtiğimiz günlerde; Enez halkı günlerdir Enez Limanında bekleyişe geçmiş ve protesto yürüyüşleri yapmıştı. Enez Be...

Tekirdağ'da; 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ile Mesajları.!

Tekirdağ'da; 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ ile Mesajları.! Tekirdağ Valiliği 8 Madde halinde 15 Temmuz Demokrasi ve MİLLİ BİRLİK Günü Etkinliklerini duyurken, birçok resmi ve...
GAZETECİLERE de, HIZIR Gerek..!23 Temmuz 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi