Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Güvercinler Nasıl TAKLA Atar? Güvercin Taklası..!

Güvercinler Nasıl TAKLA Atar? Güvercin Taklası..!

Tarih 26 Ocak 2016, 00:43 Editör Kırklareli POST

Bir oyunun adıdır; çocuklar öne doğru takla atarken güvercinlerin taklaları ters yöndedir. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/kusvekuscudünyasi.com

Güvercinler Nasıl TAKLA Atar? Güvercin Taklası..!

ÇOMÜ, Zoo Tekni Bölümü Öğretim görevlisi Prof. Dr. Türker SAVAŞ'ın araştırmasıdır: Güvercin taklasını çocukluğunuzdan bilirsiniz. Bir oyunun adıdır. Adını güvercinlerin havada takla atmasından alır. Bir farkla ki çocuklar öne doğru takla atarken güvercinlerin taklaları ters yöndedir.
Evcil güvercinlerin bazı ırklarında görülen ve performansa göre farklılık gösteren, “takla” davranışı yüzyıllar boyunca insanların ilgisini çekmiş ve araştırmalara konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda davranışın kalıtsallığı ya da deneyime bağlı oluşu ve gözlemler rapor edilmiştir.
Takla davranışı ırka yani kalıtıma özgüdür. Diğer bir deyişle “doğuştan” gelmektedir. Örneğin makaracı (roller) ırklar kuyruklarını kaldırarak gövdelerine yaklaştırmakta ve boyun ve başlarını arkaya doğru bükerek vücut ekseni etrafında geriye doğru yüksek devirle taklalar (spin) atmaktadırlar. 
         Yükseklik kaybederken atılan bir “makara” çok sayıda dönme hareketinden oluşur. Hatta bazı kuşlar takla hareketlerini kesemeyerek yere çarpabilmekte ve bazen de ölebilmektedirler. 
         Takla atan ırkların diğer ucunda ise genellikle bir seferde tek takla atan ırklar vardır. Bu kuşlar uçuş sırasında yere dikey olarak yukarıya doğru çıkarken kanatlarını birbirine sertçe vurarak ses çıkarmakta ve aralarda tek tek taklalar atmaktadırlar. Bu ırkların yanı sıra diğer bir diğer ekstrem ise Türkçede “elde atan” olarak isimlendirilen, İngilizcede ise yer ya da ev taklacısı olarak anılan güvercinlerdir. Bu kuşlar uçma girişiminde bulundukları zaman takla atmaya başlarlar. Dolayısıyla uçma kabiliyetlerini tamamen yitirmişlerdir.
         Takla davranışının kalıtımına ilişkin farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı araştırıcılar takla ve bağlı davranışları genetik bir mutasyona bağlamakta ve bu davranışları kur uçuşunun “abartılı” hali olarak görmektedirler. 
         Genç taklacı ırkı güvercinler, kendi ana ve babaları ya da davranışı göstermeyen güvercinler tarafından yetiştirildiğinde de veya diğer taklacılardan ayrı tutulsalar dahi takla davranışını göstermektedirler. Takla davranışı her ne kadar kalıtsal olsa da güvercinin bireysel deneyimi ile gelişmektedir.

Geniş bilgi: http://www.kusvekuscudunyasi.com/kd/yazar.asp?yaziID=960
 

Bu haber 2397 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetimi Projesinin Üçüncü Bileşeni Başladı

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetimi Projesinin Üçüncü Bileşeni Başladı AB-Türkiye Projesinin üçüncü bileşeni 25.11.2019 tarinde başlayan ve aynı günki Biültene göre; İç güvenlik sektörün...

Tekirdağ'da TTSO Çatısı Altında Unlu Mamuller Sektörü, İstişare ZİYARETİYLE Biraraya Geldi.!

Tekirdağ'da TTSO Çatısı Altında Unlu Mamuller Sektörü, İstişare ZİYARETİYLE Biraraya Geldi.! Tekirdağ TSO Ev Sahipliğinde Bir Araya gelen, Unlu Mamuller Sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri istişare...
Bir ASLAN, TİLKİ ve EŞEK Hikayesi! (Çakallar Görünürde Değil.!)22 Kasım 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi