Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

MUHALEFET UYARI Görevini YAPTI.!

MUHALEFET UYARI Görevini YAPTI.!

Tarih 11 Mayıs 2020, 02:17 Editör ANKARA TBMM Hab

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun,TBMM'de söz alarak, sınırların kapatılması ve ülkelerin içine dönmesi sonucu dünya genelinde gıda tedarik zincirinde ve üretim aşamasında sıkıntılar yaşanacağını, Türkiye’nin önceden önlem alması gerektiğini kaydettikten sonra, ÖNERİLER sunup, ORMAN Yangınları hakkında da, TBMM Başkanlığına Yanıtlanması gereken SORULAR Yöneltti... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHaberMerkezi-EKONOMİ-Politika/Türkiye-DÜNYA

MUHALEFET UYARI Görevini YAPTI.!
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun,TBMM'de söz alarak, sınırların kapatılması ve ülkelerin içine dönmesi sonucu dünya genelinde gıda tedarik zincirinde ve üretim aşamasında sıkıntılar yaşanacağını, Türkiye’nin önceden önlem alması gerektiğini kaydettikten sonra, ÖNERİLER sunup, ORMAN Yangınları hakkında da, TBMM Başkanlığına Yanıtlanması gereken SORULAR Yöneltti...
CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ AYGUN’DAN GIDA GÜVENCESİ İÇİN ÖNERİLER; “GIDA ÜRETİMİ VE TEDARİKİNDE GÜVENCE İÇİN ACİL ÖNLEMLER ALINMALI”, “DÜNYA GENELİNDE GIDA TEDARİK ZİNCİRİNDE SIKINTILAR ÇIKACAK” başlıkları ile MEDYA üzerinden Kamuoyuyla paylaşılan Bültene göre: CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, sınırların kapatılması ve ülkelerin içine dönmesi sonucu dünya genelinde gıda tedarik zincirinde ve üretim aşamasında sıkıntılar yaşanacağını, Türkiye’nin önceden önlem alması gerektiğini kaydetti.
Gelişmiş ülkelerin hububat ve yağlı bitki üretimine yoğunluk verirken, Türkiye’nin son yıllarda sebze ve meyve üretimine odaklanmasının yanlış olduğunu belirten Aygun, “Son Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde hububat ve ayçiçek ithalatı için karar alınması bunun göstergesidir” dedi. Aygun, Trakya’da iklim değişikliğine bağlı olarak buğday ve arpada kök hastalığı oluştuğunu belirterek, “Bu da Türkiye genelinde buğday rekoltesini düşürecektir. O yüzden acilen iklim değişikliğinin tarıma etkisine yönelik çalışmalar yapılmalıdır” dedi.
Aygun, Trakya’da buğday ve arpanın kök bölgesinde “kök biti” denilen bir zararlıya rastlandığını belirterek, “İklim değişikliği, kurak geçen sezon, ılıman geçen kış, son 15 günde toprak sıcaklığının 8 derece ve üzerine çıkması sonucu bu zararlı, Trakya’ya musallat olmuştur” dedi. Kısa boylu kalan arpa ve buğdayda yaprakların  dikleşerek sarardığına da işaret eden Aygun, “Hububatlarda Sarı cücelik virüsü de tüm Trakya’da gözlemlenmektedir. İklim değişikliği etkendir. Tedbir alınmazsa buğday ve arpada verim kayıpları oluşacağı için rekoltede büyük sorunlar çıkacaktır” diye konuştu.
Aygun, iklim değişikliğinin yarattığı tahribata bağlı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca fon oluşturularak kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini kaydetti.
“ERTELENEN BORÇ, ÇİFTÇİ BORCUNUN YÜZDE 5’İ!”
CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine Mayıs ve Haziran’da yapacağı borç ödemelerinin 6 ay süreyle öteleyen kararını eleştirerek, “Dağ fare doğurdu. Biz borçların sıfır faizle 6 ay değil, 1 yıl ötelenmesini istemiştik. Çiftçinin Mayıs ve Haziran’daki borçları, tüm borçlarının yüzde 5’ini oluşturur. Çünkü çiftçinin asıl borç ödemeleri Eylül, Ekim, Kasım ve Ocak ayı içinde yapılır. Bunu herkes bilir!” eleştirisini getirdi.
Aygun, 2019 yılına ait pamuk, ayçiçek, kanola, soya, ve yağlı bitkilere ilişkin tarımsal destek ödemelerinin halen yapılmamasını eleştirerek, “Bu destekleri bir an önce yapın” dedi. 2020 destek tebliğinin bir an önce açıklanarak, Haziran ayına kadar çiftçiye avans ödemesi yapılması çağrısı yapan Aygun, “Koronavirüs ile birlikte sağlık sektöründen sonra en önemli sektör gıda sektörü olmuştur. Tüm ülkeler bu konuda adımlar atarken, tarımdaki önlemler açısından AKP iktidarı sınıfta kaldı” diye konuştu. Gıda fiyatlarının uçtuğuna işaret eden Aygun, “Çiftçiye mazot, gübre, yem ve elektrik borçlarında destek verilmeden tarım sektörünü düzeltemez ve gıdada arz güvenliği sağlayamayız” diye konuştu.
Aygun, et ve süt gibi temel gıda ürünlerinde KDV’nin sıfıra indirilmesini, tedarik zincirinin bozulmaması için bu alanda lojistik firmalara destek verilmesini istedi.
Öte yandan da, "TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA" bir  ÖNERGE Sunmuştur ve  aşağııda da,  sözü edilen Mevzuat gereği, YANIT Bekleyen bu önerge de, şunlardan söz edilmiştir:

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını arz ederim.  30.04.2020
Dr. İlhami Özcan AYGUN
CHP Tekirdağ Milletvekili

Dünyada yaşanan Kovid-19 salgını, ekolojik dengenin ve doğal güzelliklerin korunmasının önemini anlatması açısından bir ders niteliği taşımaktadır. İnsanlık, doğal çevrenin korunmaması halinde küresel salgınların artması sonucu daha büyük felaketler yaşayacaktır. Kovid-19 sonrası dünya eskisi gibi olmayacaktır. Bu nedenle Türkiye olarak tabiatımızı ve doğanın bize verdiği zenginlikleri her zamankinden daha çok korumak zorunluluğu ile karşı karşıyayız. “Hayat Eve Sığar” ama “Doğa Olmadan Hayat Olmaz.”
Ne yazık ki Kovid-19 salgını ile mücadele edilen süreçte şüpheli orman yangınlarının çıkması, düşündürücü ve üzücüdür. 8 Mart 2020’den 29 Nisan 2020’ye kadarki süreçte Tekirdağ’da Malkara, Saray, Şarköy ve Çerkezköy’deki piknik alanları ve ormanlık alanlarda çok sayıda yangınlar çıkmaktadır.
29 Nisan 2020 tarihinde Tekirdağ’ın Kapaklı ve Saray ilçeleri arasında bulunan Pınarça Mevkii’nde, Saray ve Ayvacık Mevkii’nde ve Malkara-Danişment Mevkii’ndeki ormanlık alanlarda henüz nedeni bilinmeyen nedenle yangın çıkmış ve yaklaşık 800 dekar alan yanmış, pek çok hayvan yaşamını yitirmiştir, ağaçlar kül olmuş, bitki örtüsü büyük zarar görmüştür. 
Bu bağlamda,
1-) Tekirdağ’da son 10 yılda kaç hektar alan yanmıştır?
2-) Kovid-19 salgını sürecinde Tekirdağ’da yanan orman alanı ne kadardır? Yangın nedeni saptanmış mıdır? Bu yangınların imar için çıkarıldığı iddiaları güçlenmektedir. Yanan yerlerde hemen ağaçlandırmaya gidilecek midir?
3-) Tekirdağ’da son dönemde artan yangınları önlemek için ne gibi tedbirler alacaksınız?
4-) Tekirdağ’daki orman yangınları sonucu imara açılmış alan var mıdır?
5-) Tekirdağ’da son 10 yılda yanan ormanlık alanların ne kadarında ağaçlandırma yapılmıştır?
6-) Orman yangınları için helikopter ve uçak kiralama ya da satın alınma açısından nasıl bir önlem alacaksınız?

Bu haber 186 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

CHP TEKİRDAĞ İL BAŞKANLIĞININ Açıklaması, DEĞİŞİMİ Gösteriyor!

CHP TEKİRDAĞ İL BAŞKANLIĞININ Açıklaması, DEĞİŞİMİ Gösteriyor! İstanbul seçimlerine çalışmaları ile KATKI sunan,CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının, İstinaf ...

BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU!

BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU! CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, okullara Türk Bayrağı asmayan müdürlerin ZEYTİNYAĞ giibi üste çıkı...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!04 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi